Harlem "Siewierz"

Strona główna » Multimedia Dodano: 2022-07-15

„Siewierz” to kolejny singiel z wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płyty grupy HARLEM, zatytułowanej „Nieznany świt”!
Utwór autorstwa Krzysztofa Jaworskiego „Dżawora” nieco odbiega nastrojem od reszty materiału na płycie. To typowy wakacyjny żart muzyczny, całkiem celowo nawiązujący tekstem do przypadków słynnej Jolki, z dystansem traktujący zagubienie jednostki w świecie, o czym poważnie mówią inne kawałki na krążku. W lecie panowie przypominają sobie szczenięce, nieodpowiedzialne lata i wkładają krótkie spodnie. Gorzej, że często zostają w nich przez cały rok. Żeby podkreślić muzyczny żartobliwy charakter „Siewierza”, w studiu pojawili się grający na banjo i gitarze rezofonicznej Jacek Wąsowski oraz tubista Kuba Czaplejewicz.
Wydany w maju 2022 roku album „Nieznany świt” trafił do słuchaczy po dziewięciu latach bez nowej płyty zespołu HARLEM. Było kilka przyczyn tak długiej przerwy. Na płycie pojawiają się trzy znane wcześniej single, którymi przez te dziewięć lat zespół komunikował się z fanami: „Niebieski listopad”, „Tylko popiół, tylko dym” i „Mazurski wiatr” oraz okazjonalny „Polski blues”, który Krzysztof Jaworski skomponował do tekstu Bogdana Loebla na początku tego roku, by godnie wspomnieć i uczcić 15 rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy. I oczywiście „Siewierz”.
 
Źródło: polskieradio.pl