Informacje o wydarzeniach w UCK Alternatywy

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-03-24

Kino

czw. 6.04, godz. 19:00

Bohater

reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja 2021

od 12 lat

 

127 min.

bilety: 15/20 zł
sala: Szekspir

 

Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.

 

 

czw. 27.04, godz. 19:00

Ennio

reż. Giuseppe Tornatore, Włochy, Belgia, Holandia, Japonia 2021

od 13 lat

 

150 min.

bilety: 15/20 zł
sala: Szekspir

 

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu historia jego życia to historia kina.

 

nd. 30.04, godz. 15:00

Alternatywna majówka - Pokaz filmu

 

wstęp wolny
obowiązują wejściówki
sala: Bareja

Alternatywna majówka, czyli niespodziankowy seans filmowy na dobry początek długiego weekendu. Pokażemy cieszącą się popularnością, nagrodzoną Oscarem i Złotym Globem amerykańską animację familijną. Wspólnie z bohaterami przeżyjemy mnóstwo wspaniałych przygód, będzie dużo śmiechu i wzruszeń. Atrakcyjne barwne obrazy zrealizowane techniką animacji komputerowej dopełnione zostały zapadającą w pamięć muzyką. A to wszystko w jednej produkcji dla całej rodziny. Mówiąc krótko, emocje gwarantowane!

 

Literatura

śr. 5.04, godz. 19:00
Ludzie z mgły
Spotkanie z Izabelą Janiszewską

Bilety: 5 zł

sala: Mrożek

Z Izabelą Janiszewską, autorką poczytnych kryminałów i thrillerów, porozmawiamy o jej najnowszej książce Ludzie z mgły. Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach. Potęguje go świadomość, że nie jest pierwszą nastolatką, która weszła w unoszącą się nad łąkami biel i przepadła bez śladu. Co stało się z dziewczyną? I czy wróci, skoro inni przed nią zaginęli bez wieści?
Niepokój narasta, gdy dwa miesiące później z mlecznych oparów wyłania się mężczyzna. Nie wie, kim jest, skąd się tam wziął, ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik Alicji. Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca?

Prowadzenie: Marta Korycka

Wydarzenie współorganizuje Ursynoteka

 

wt. 18.04, godz. 19:00

Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

 

Bilety: 5 zł

sala: Mrożek

„Gdynia obiecana” to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą” hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie”.
 

Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” i bestseller „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, która trafiła na listę 20 książek 2020 roku tygodnika „Polityka”.

Prowadzenie: Martyna Obarska

 

śr. 26.04, godz. 19:00

Zmierzch świata rycerzy

Spotkanie z Anną Brzezińską

 

bilety: 5 zł

sala: Mrożek

 

Autorka bestsellerowych „Córek Wawelu” powraca z monumentalną opowieścią o wpływowych kobietach renesansu, które przetrwały „zmierzch świata rycerzy” i uporządkowały po nich rzeczywistość na nowo.

Wprost z Wawelu, kolebki jagiellońskich królewien, Anna Brzezińska zabiera nas w podróż po Europie: do Burgundii Walezjuszów, która onieśmiela ostentacyjnym przepychem i bogactwem kultury dworskiej; Rzymu Borgiów, gdzie duch nowej epoki towarzyszy nepotycznym machinacjom; Ferrary d’Estów, krainy walecznych bękartów i renesansowych mistrzów pióra.

Autorka pokazuje nam transformację ustalonego, niezachwianego dotychczas męskiego porządku oczami wpływowych kobiet epoki – z Małgorzatą Andegaweńską, Małgorzatą York, Izabelą Portugalską, Marią Burgundzką i Lukrecją Borgią na czele.

Prowadzenie: Marta Perchuć-Burzyńska

 

Muzyka

sob. 1.04, godz. 18:00

Koncert zespołu Jazz Szczury
 

wstęp wolny
obowiązują wejściówki
sala: Bareja

 

Jazz Szczury to czteroosobowy zespół jazzowy, w którego skład wchodzą: Roch Jasnos (zestaw perkusyjny), Jan Przemyk (gitara basowa), Władysław Łada (gitara elektryczna) oraz Filip Żołnikowski (saksofon altowy). W trakcie koncertu usłyszymy klasyczne standardy oraz muzykę filmową we współczesnych aranżacjach.

 

 

śr. 12.04, godz. 19:00

Marek Majewski i przyjaciele

 

bilety: 10 zł

sala: Szekspir

 

Koncert inaugurujący cykl spotkań z Markiem Majewskim – satyrykiem, kompozytorem, śpiewającym poetą, scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych oraz radiowych. Na scenie, obok gospodarza, wystąpią jego przyjaciele. W kwietniu artyście będą towarzyszyć: Krzysztof Daukszewicz, Wojciech Dąbrowski oraz goście z krakowskiej Piwnicy Pod Baranami – Agata Ślazyk i Tomasz Kmiecik.

 

sob. 15.04, godz. 18:00

Koncert zespołu Kolorowe Gitary

 

bilety: 40 zł

sala: Szekspir

 

Zespół Kolorowe Gitary koncertuje na scenach całej Polski, wykonując utwory z repertuaru Czerwonych Gitar. Podczas swoich koncertów muzycy zabierają wielopokoleniową publiczność w sentymentalną podróż w czasie i zachęcają do tańca hasłem Baw się razem z nami!. W repertuarze zespołu znajdują się takie utwory jak: Historia jednej znajomości, Takie ładne oczy, Kwiaty we włosach czy Nie zadzieraj nosa.

 

pt. 21.04, godz. 19:00

Sophie Szklarska
Scena Młodych

bilety: 30 zł
sala: Bareja

Sophie Szklarska, a właściwie Zofia Szklarska, wokalistka, producentka, autorka tekstów i muzyki. Wraz z zespołem gra alternatywną muzykę elektroniczną okraszoną dawką miłego basu. W projekcie udział biorą muzycy jazzowi, absolwenci Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Na Scenie Młodych artystce akompaniować będą: Zofia „Niska Perkusistka” Karandyszowska (perkusja), Marek Krause (bas) oraz Maciej Bąk (klawisze).
Scena Młodych to nowy cykl comiesięcznych spotkań z twórczością jeszcze szerzej nieznanych, ale bardzo obiecujących artystów – muzyków, aktorów, tancerzy, performerów.

 

 

Teatr

 

sob. 1.04, godz. 18:00

Podróż do Buenos Aires

reż. Marian Półtoranos

wyst. Gabriela Muskała

 

bilety: 50 zł
sala: Szekspir

Spektakl to opowieść o utracie pamięci. Walerka w tragikomicznych monologach próbuje uchwycić sens życia, które rozpada się we wspomnieniach, osuwa w coraz większy absurd. Patos miesza się z bluźnierstwem. Nie pomoże ani modlitwa, ani mity narodowe, w których emerytowana nauczycielka polskiego znajdowała kiedyś oparcie.
Historia jednostkowego losu staje się na naszych oczach historią o nas wszystkich. Siła rażenia osobowości aktorskiej, jaką jest Gabriela Muskała, sprawia, że publiczność przestaje myśleć o świecie poza salą teatralną. Historia Walerki została spisana przez duet siostrzano-dramatopisarski w osobach Gabrieli i Moniki Muskały, pod pseudonimem Amanita Muskaria (muchomor czerwony).

 

nd. 16.04, godz. 19:00

Pijcie ocet

Spektakl grupy teatralnej Ad Rem
reż. Sebastian Słomiński

wstęp wolny
obowiązują wejściówki
sala: Bareja

Zaczynał od wierszy, ale szybko przerzucił się na prozę. Był anglofilem. Chcąc uniknąć rozstrzelania, symulował chorobę psychiczną. Mowa o Danielu Charmsie, a raczej Daniile Iwanowiczu Juwaczowie. Jego pseudonim można czytać dwojako: charms – urok, wdzięk, albo czar, zaklęcie. Dzięki tłumaczeniu Jerzego Czecha mamy dostęp do dużej części spuścizny pisarza. W zebranych na ponad czterystu stronach utworach znaleźć można nawet „przepis” Charmsa na doskonały utwór sceniczny. Spektakl ten jest absurdalny, groteskowo-makabryczny, łobuzerski, obrazoburczy, zabawny/śmieszny (niepotrzebne skreślić). Traktuje o kondycji i zagubieniu człowieka. To przedstawienie o nas, drodzy widzowie – naprawdę!
Spektakl został w tym roku wyróżniony podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu nagrodą specjalną – Różą Horyniecką.

 

pt. 28.04, godz. 20:00

Circulus
Spektakl Teatru Tańca TEST

reż. Darek Sikorski, Izabella Borkowska

 

wstęp bezpłatny

obowiązują wejściówki

sala: Szekspir

 

Punktem wyjścia przedstawienia Teatru Tańca TEST stało się koło (łac. circulus) jako symbol, znak bez początku, końca czy środka. W tańcu, tak jak w życiu – koniec bywa czasem rozpoczęciem czegoś nowego, środek może się gwałtownie zatrzymać, a początek stać się ostatecznym rozwiązaniem. W przedstawieniu Circulus czas nie istnieje – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są jednym, zaklętym w kole. Tancerki i tancerze dźwigają, turlają i kształtują swoje ciała jak koła, które zmieniają się poprzez ich historie i emocje, którymi pragną się podzielić.

Teatr Tańca TEST powstał w 2006 roku w Domu Kultury Dorożkarnia na warszawskich Siekierkach.

Jego twórcami i opiekunami jest duet choreograficzno-reżyserski Izabella Borkowska i Darek Sikorski

 

Projekt realizowany jest we współpracy z Domem Kultury Dorożkarnia i odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Tańca.

 

 

 

 

 

Cykle

 

niedz. 2.04, godz. 15:00
Klub Filmowy „Alternatywy”

14­-25 lat


bilety: 10 zł
sala: Bareja

 

Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, filmoznawca, historyk filmu, kurator, a także edukator filmowy – zaprasza młodzież i młodych dorosłych w wieku 14-25 lat do elektryzującej dyskusji o filmach. Podstawą spotkań jest próba wydobywania osobistego spojrzenia, zachęcanie do dzielenia się przemyśleniami, ale też nauka dialogu, sztuki erystyki i mądrego spierania się. Ten ostatni element jest bardzo silnie akcentowany – na każdych zajęciach prowadzone są specjalne moduły i ćwiczenia nastawione na doskonalenie sztuki dialogu. W programie projekcje filmów z klasyki światowego kina.

W kwietniu obejrzymy kultowy spaghetti western – film, który stanowi najważniejszy przykład tego podgatunku.

 

pt. i sob. 14.04 i 29.04, godz. 18:00
Hip-hop szansą

wstęp wolny
obowiązują wejściówki
sala: Bareja

Cieszący się niesłabnącą popularnością cykl spotkań, podczas których rozmawiamy z twórcami kultury hip-hopu: raperami, didżejami, producentami. Gości spotkań ogłosimy na stronie alternatywy.art.

 

Wydarzenia specjalne

pt. 14.04 - nd. 23.04
Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

 

pt. 14.04, godz. 17:00
Polskie Państwo Podziemne i Rząd RP na uchodźstwie wobec zagłady Żydów i powstania w getcie warszawskim
Rozmowa z dr. hab. Adamem Puławskim

sala: Mrożek
wstęp wolny
obowiązują wejściówki

Dr hab. Adam Puławski, historyk Holokaustu z Pracowni Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej im. Jerzego Kłoczowskiego w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, od lat zajmuje się tematyką Zagłady oraz stosunkiem do niej państwa polskiego. Jest m.in. autorem publikacji W obliczu Zagłady. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu RP na Kraj, ZWZ-AK wobec deportacji Żydów do obozów zagłady (1941-1942).

Prowadzenie: dr Krzysztof Czubaszek, dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”

 

śr. 19.04, godz. 18:00

From Holocaust to Revival
Koncert Kova Temble Band z Izraela oraz Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi

wstęp bezpłatny

obowiązują wejściówki

sala: Szekspir

 

Przezwyciężeniem Holokaustu, którego diabolicznym założeniem było wymordowanie wszystkich Żydów, jest odbudowa żydowskiego życia, szczególnie w Izraelu – pierwszym państwie żydowskim od czasów antycznych. Szczególne świadectwo zwycięstwa życia nad śmiercią dają młodzi ludzie, z ich energią, pasją i radością. Tacy są nastoletni członkowie Kova Temble Band, izraelskiego zespołu wokalno-tanecznego z miasta Kiryat Motzkin, który zaśpiewa i zatańczy na scenie „Alternatyw”. Towarzyszyć mu będzie Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, który tworzą utalentowane muzycznie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat. Pomysłodawcą, założycielem i opiekunem zespołu jest prof. Waldemar Sutryk – dyrygent, kompozytor, chórmistrz, pedagog i aranżer. Opiekę wokalną sprawuje Barbara Urzędowicz – wieloletni pedagog śpiewu i kierownik Sekcji Wokalnej Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi. W programie koncertu znajdą się utwory w języku hebrajskim i w jidysz.

 

sob. 22.04, godz. 18:00
Ahavat Olam (Miłość Wieczna)
Pieśni hebrajskie – najpiękniejsze modlitwy świąt żydowskich

Anna Riveiro: śpiew, wybór utworów, scenariusz koncertu
Anna Hajduk: fortepian, aranżacje fortepianowe

bilety: 20 zł
sala: Bareja

Wyjątkowy program, w którym znalazły się modlitwy wykonywane podczas tzw. Wielkich Świąt: Rosz ha-Szana (Nowy Rok) i Jom Kipur (Dzień Pojednania). Koncert uzupełniają pieśni na szabat wykonywane tradycyjnie w synagodze i w domu. Anna Riveiro jest pierwszą w Polsce kobietą-kantorem. Przed każdym utworem tłumaczy jego znaczenie, wprowadzając słuchacza w świat żydowskiej muzyki sakralnej.

Anna Riveiro – charyzmatyczna wokalistka, solistka kantoralna, trenerka głosu, gitarzystka. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku.
Anna Hajduk-Rynkowicz – wybitna pianistka, dyrygentka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studiów pianistycznych w Schola Cantorum w Paryżu.

 

sob. 22.04, godz. 19:00 

Miasto żywych / Miasto umarłych
Wernisaż prac Roberta Wilczyńskiego

wstęp wolny

sala: Galeria

 

Wystawa jest projektem fotograficznym autorstwa Roberta Wilczyńskiego. Składa się z 20 plansz, łączących archiwalne fotografie z terenu getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego) z obrazami dzisiejszej Warszawy. Artysta uwidacznia w nich przeszłość miasta – wydawałoby się bezpowrotnie utraconą. Wobec zagłady niemal całej warszawskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz zniszczenia jej dziedzictwa kulturowego miniony przedwojenny świat jawi się na fotografiach w formie efemerycznych śladów obecności. Przenikają one współczesną tkankę miejską niczym duchy, zakotwiczone w obrębie nieistniejącego już miasta i domagają się pamięci o swojej historii. Fotografiom towarzyszą na planszach wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w latach 1940-1942.

Podziękowania dla Muzeum Getta Warszawskiego za użyczenie tytułu wystawy

 

nd. 23.04, godz. 18:00

Nasza muzyka filmowa i teatralna | Koncert zespołu Kroke

bilety: 55/70 zł

sala: Szekspir

Krakowski zespół Kroke (w języku jidysz: Kraków), którego popularność sięga daleko poza granice naszego kraju, stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Kroke początkowo kojarzony był jedynie z muzyką klezmerską, lecz w swojej obecnej twórczości inspiruje się muzyką etniczną i tworzy autorskie improwizacje. Światowa premiera programu Kroke Nasza muzyka filmowa i teatralna miała miejsce w Filmtheater Schauburg w Dreźnie, polska zaś w Starym Maneżu w Gdańsku (obie w listopadzie 2019 r.).
Podczas koncertu usłyszymy utwory filmowe i teatralne zespołu, m.in. z wydanej w 2019 r. płyty Rejwach, skomponowane na potrzeby spektaklu będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga pod tym samym tytułem. Kroke zagra także swoje kompozycje znane z filmów: Kabaret śmierci (reż. Andrzej Celiński), El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Wszystko płynie (reż. Edyta Turczanik), Szklane negatywy (reż. Jan Borowiec) czy Inland Empire (reż. David Lynch)

 

pon. 24.04, godz. 16:00-20:00
Ursynowskie Międzypokoleniowe Rozgrywki Planszówkowe

sala: Bareja
wstęp wolny

Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na Ursynowskie Międzypokoleniowe Rozgrywki Planszówkowe. Uczestnicy w różnym wieku będą mieli okazję spotkać się przy planszach popularnych i angażujących gier. Wydarzenie odbędzie się pod okiem animatorów ze Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki Avangarda.

 

Wystawa

od pt. 14.04. do 10.05
Kreską i barwą
Adam Puławski

wstęp wolny
Pinakoteka

Wystawa Adama Puławskiego to kilkadziesiąt autoportretów i portretów jego bliskich, przyjaciół i znajomych. W pracach z jednej strony dominuje kreska rysowana cienkopisem, ołówkiem i pastelami, z drugiej zabawa plamą, barwą, z widocznymi konturami twarzy, z użyciem farb akwarelowych. Autor preferuje czyste, odważne kolory, czasami grę barw nietypową dla tej techniki malarskiej. W jego portretach widać zamiłowanie do prac Henri Matissa, Egona Schielego, Kees van Dongena, polskich kolorystów i nurtu „młodych dzikich” z lat 80. XX wieku. Z kolei rysunki to fascynacja wczesnymi pracami Pabla Picassa, późniejszymi Matissa czy niedoścignionego Edgara Degasa. We wszystkich widać dążenie do oszczędności linii oraz uproszczenia formy przekazu.

Adam Puławski, dr hab. nauk humanistycznych, historyk specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej, z zamiłowania malarz i rysownik. Sztuką interesował się od zawsze, od zawsze też rysował i malował. Jego mistrzami są impresjoniści, postimpresjoniści, fowiści i twórczy z przełomu XIX i XX wieku.

14 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż z udziałem artysty.

Źródło: alternatywy.art