International Opera Awards 2023 rozdane

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-11-25

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW INTERNATIONAL OPERA AWARDS 2023!
 
· Legendarna amerykańska mezzosopranistka Marilyn Horne uhonorowana nagrodą za całokształt działaności artystycznej. 
 
· Sir Antonio Pappano po raz drugi zdobywa nagrodę dla najlepszego dyrygenta.
 
· Nadine Sierra zwyciężczynią nagrody czytelników (przyznawanej przez magazyn Opera). 
 
· Aigul Akhmetshina i Michael Spyres triumfują w kategorii "Najlepsza śpiewaczka" i "Najlepszy śpiewak".
 
· Opera Bawarska uznana najlepszym teatrem operowym roku. 
 
 
W czwartek 9 listopada wszystkie oczy świata opery skierowane były na Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie, gdzie odbyła się gala wręczenia tegorocznych International Opera Awards.
 
Uroczyste wydarzenie, które uświetniły występy solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz młodych, utalentowanych śpiewaków i śpiewaczek, poprowadził Petroc Trelawny (BBC). Transmisję można było oglądać na całym świecie za pośrednictwem platformy Opera Vision. 
 
Przyznawane już od dziesięciu lat International Opera Awards, zwane także „Operowymi Oskarami", to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie opery. Poza uhonorowaniem talentów operowych z całego świata, celem inicjatywy jest gromadzenie środków na stypendia przyznawane przez Opera Awards Foundation młodym artystom. 
 
Podczas gali oddano hołd zeszłorocznym zwycięzcom w kategorii „Teatr operowy" – operom z Lwowa i Odessy, które ze względu na toczącą się wojnę nie mogły objąć funkcji gospodarza tegorocznej uroczystości. Ukraiński baryton Nazar Mykulyak zaśpiewał arię z opery Skradzione szczęście Yuliya Meitusa, która nigdy wcześniej nie została wykonana na zachód od Ukrainy. Publiczność usłyszała także fragmenty oper Stanisława Moniuszki w wykonaniu Gabrieli Legun, Juliany Grigoryan, Alejandro del Ángela i Łukasza Golińskiego – zwycięzców i finalistów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Solistów, Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadził Andriy Yurkevych. 
 
W wystąpieniu otwierającym galę Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przywitał gości z całego świata słowami: „Jesteśmy teatrem operowym i baletowym. Poza inscenizacjami operowymi, na naszej scenie można podziwiać Polski Balet Narodowy. Prowadzimy także program rozwoju młodych talentów operowych, który jest niezwykle owocny, czego dowodem będzie dzisiejszy wieczór. Realizujemy również wiele programów edukacyjnych i społecznych. I to pozwala nam wierzyć w przyszłość opery. Patrzymy w nią z nadzieją i radością, bo kochamy operę i rozumiemy ją jako jeden z najważniejszych i najpiękniejszych filarów tego, co nazywamy kulturą europejską. Cieszymy się, że jesteśmy jej częścią. Szanowni Państwo, ja kocham operę. Kocham ją, bo to fantastyczne być świadkiem, jak współczesne talenty mierzą się z geniuszami przeszłości. Fantastyczne być świadkiem cudu narodzin towarzyszącego powstawaniu nowych projektów. Kocham operę, bo prawie każdego dnia o godzinie 19 czas się tu zatrzymuje, a my zostajemy przeniesieni do innej rzeczywistości, pełnej piękna, nowych znaczeń i wartości intelektualnych. Te wartości to to, co nasza publiczność zabiera ze sobą do domu, wartości, które wzbogacają jej życie. To jest cel nas wszystkich pracujących w tym teatrze. "
 
Nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych została przyznana legendarnej amerykańskiej mezzosopranistce Marilyn Horne. Uznawana za jeden z najznamienitszych mezzosopranów wszech czasów Marilyn Horne przez 26 lat była gwiazdą Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artystka wystąpiła ponadto w ponad 1300 recitalach i dokonała ponad 100 nagrań. Po zakończeniu kariery scenicznej poświęciła się pracy dydaktycznej w ramach fundacji swojego imienia. W nagranej wcześniej wypowiedzi, która została otworzona podczas gali, artystka stwierdziła: „Cieszę się ogromnie z odznaczenia, jakim jest nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych przyznawana przez International Opera Awards. To inicjatywa, która wspomaga rozwój młodych śpiewaków i śpiewaczki. Zawód, który sobie wybrali jest niezwykle trudny, a każda pomoc na wagę złota. Dziękuję, że ich wspieracie." 
 
Nagroda czytelników magazynu Opera, jedyna której zwycięzcę wybiera publiczność, przypadła w udziale amerykańskiej sopranistce Nadine Sierra.
 
Wśród odznaczonych znaleźli się także sir Antonio Pappano, który ponownie zatriumfował w kategorii „Dyrygent" (w 2013 roku był pierwszym laureatem tej nagrody w historii). Łącząc się z Teatrem Wielkim z Rzymu, artysta powiedział: „Ten rok był dla mnie wspaniały i jednocześnie pełen pożegnań. Pożegnałem się z Narodową Akademią Świętej Cecylii, z końcem sezonu pożegnam się także z Covent Garden... Dałem sztuce operowej wszystko, co miałem, a ona odpłaciła mi się tym samym. Dziękuję za tę fantastyczną niespodziankę." 
 
Nagrodę dla najlepszego teatru operowego przyznano, także po raz drugi, Operze Bawarskiej, która uprzednio odebrała to oznaczenie w 2018 roku. Do Monachium trafi także nagroda dla najlepszej nowej inscenizacji tego roku – Wojny i pokoju Prokofiewa. 
 
W ślad za zeszłorocznym sukcesem – nagrodą za album BariTenor – Michael Spyres odebrał w tym roku nagrodę na dla najlepszego śpiewaka. Za najlepszą śpiewaczkę uznano sopranistkę Aigul Akhmetshinę. Nagroda dla najlepszego młodego śpiewaka ufundowana przez firmę Mazars, trafiła do barytona Andrzeja Filończyka. Dziękując za odznaczenie, artysta powiedział: „Czuję, że spoczywa na mnie odpowiedzialność poprowadzenia młodego pokolenia śpiewaków i śpiewaczek ku jakże skomplikowanej przyszłości opery"
 
Nagrodą w kategorii „Wybitny lider" został uhonorowany Stéphane Lissner, dyrektor Teatro San Carlo w Neapolu, który poświęcił operze 35 lat swojej kariery zawodowej. W kategorii „Mecenat" zwyciężyła nowojorska The Sullivan Foundation, która od 1957 roku wsparła ponad 1100 adeptów opery. 
 
International Opera Awards są odzwierciedleniem prawdziwie międzynarodowego charakteru sztuki operowej, zarówno w wydaniu scenicznym, jak i fonograficznym – nominowani do tegorocznych nagród pochodzą z 26 krajów świata. Pełna lista zwycięzców znajduje się poniżej. 
 
Twórca International Opera Awards Harry Hyman stwierdził: „Ogromne wyrazy uznania dla dzisiejszych zwycięzców i nominowanych za wszystko, co zrobili dla opery w ostatnim roku. Cudownie jest być tutaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i świętować najwspanialsze osiągnięcia na ogólnoświatowej scenie operowej. Ważnym elementem gali jest zbieranie środków na stypendia dla młodych talentów operowych, dzięki którym kolejne pokolenie będzie mogło spełnić swoje marzenia o pracy w operze. Nie mogę się doczekać, co nasi stypendyści osiągną w przyszłym roku."
 
Wyboru finalistów i finalistek dokonuje międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą krytycy, osoby odpowiedzialne za zarządzanie instytucjami operowymi oraz wykonawcy z 20 krajów świata. Funkcję przewodniczącego jury pełni John Allison, redaktor naczelny magazynu Opera (który od samego początku jest partnerem medialnym nagród) oraz krytyk muzyki klasycznej w Daily Telegraph. Jury dokonuje także wyboru zwycięzców i zwyciężczyń we wszystkich kategoriach poza Nagrodą czytelników magazynu Opera, którą otrzymuje osoba wybrana w plebiscycie publiczności. 
 
Przewodniczący jury John Allison zaznaczył: „Z ogromną satysfakcją obserwuję, jak International Opera Awards z roku na rok rosną w siłę. Tegoroczna gala w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej jest tego kolejnym dowodem. Nasi wspaniali zwycięzcy – i nominowani – są potwierdzeniem prawdziwie kosmopolitycznej natury sztuki operowej, a także tego, że pomimo wyzwań, z którymi mierzą się teatry operowe na całym świecie, opera żyje i ma się dobrze." 
 
Celem powołanych do życia w 2012 roku przez filantropa Harry'ego Hymana International Opera Awards jest popularyzacja sztuki operowej, uhonorowanie największych osiągnięć na jej polu oraz pozyskanie środków na stypendia dla młodych artystów i artystek operowych na całym świecie. Od 2012 roku Opera Awards Foundation pozyskała ponad 600 tys. funtów brytyjskich, które zostały przekazie ponad 125 stypendystom i stypendystkom z 25 krajów. 
 
Ceremonię można było oglądać na żywo na całym świecie za pośrednictwem platformy OperaVision. Zapis gali jest dostępny do 21 grudnia 2023. 
 
Zwycięzcy i zwyciężczynie International Opera Awards 2023 
 
Dyrygent 
Antonio Pappano
 
Scenograf
Lizzie Clachan
 
Reżyser
Barrie Kosky
 
Równe szanse i wpływ społeczny
La Monnaie/De Munt
 
Najlepsza śpiewaczka
Aigul Akhmetshina
 
Festiwal 
Festiwal d'Aix-en-Provence
 
Wybitny lider 
Stéphane Lissner
 
Całokształt osiągnięć artystycznych 
Marilyn Horne
 
Najlepszy śpiewak 
Michael Spyres
 
Nowa inscenizacja 
Wojna i pokój (Opera Bawarska/Tcherniakov)
 
Teatr operowy 
Opera Bawarska
 
Nagroda czytelników (przyznawana przez magazyn Opera)
Nadine Sierra
 
Mecenat 
The Sullivan Foundation 
 
Nagranie (pełne dzieło operowe
Mercadante: Il proscritto (Opera Rara)
 
Nagranie (recital solowy)
Lisette Oropesa, French Bel Canto Arias (Pentatone) 
 
Dzieło odkryte na nowo
Stanisław Moniuszko: Jawnuta (Teatr Wielki, Poznań)
 
Zrównoważony rozwój
Holenderska Opera Narodowa 
 
Prapremiera
Alexander Raskatov: Folwark zwierzęcy (Holenderska Opera Narodowa)
 
Najlepszy młody śpiewak
Andrzej Filończyk
 
 
Opera Awards Foundation
 
Opera Awards Foundation powstała w 2012 z inicjatywy Harry'ego Hymana. Od tego czasu fundacja przyznała ponad 125 stypendiów, pomagając młodym talentom realizować ich potencjał zawodowy. Oferowane wsparcie nie ma ograniczeń narodowościowych czy wiekowych, nie ogranicza się także do śpiewaków i śpiewaczek – fundacja zachęca wszystkie osoby chcące rozwijać karierę w obszarze opery i potrzebujące pomocy finansowej w osiągnięciu swoich celów zawodowych do ubiegania się o stypendium. http://www.operaawards.org/foundation/
 
Opera Magazine 
 
Magazyn Opera, określony przez Daily Telegraph 'biblią opery', od 1950 roku jest jednym z najważniejszych magazynów operowych na świecie. Na jego łamach czytelnicy znajdą artykuły, recenzje występów, nagrań i książek, analizy, zestawienie wydarzeń operowych na świecie w danym miesiącu oraz słynną rubrykę „We hear that". Magazyn może poszczycić się wyjątkową siecią korespondentów międzynarodowych na całym świecie. http://www.opera.co.uk 
 
Źródło: teatrwielki.pl