Inwestycje przyszłości - sztuka współczesna

Strona główna » Polecamy Dodano: 2018-12-10

Hiperprodukcja jest zagadnieniem bardzo aktualnym i związanym z wieloma branżami oraz kontekstami życia. Dotyczy nie tylko tematów związanych z polityką czy biznesem, ale poruszana jest również w odniesieniu do rozwoju rynku sztuki oraz kolekcjonowania dóbr luksusowych. Wspomniany mechanizm pojawiania się dużej liczby prac artystycznych na aukcjach wynika również z potrzeb nabywców. Jak można wywnioskować z krajowych raportów zamieszczonych na branżowych portalach, liczba osób zainteresowanych kolekcjonowaniem sztuki współczesnej z roku na rok wzrasta. Tendencja zwyżkowa świadczy jedynie o podniesieniu się standardu życia w Polsce. Ludzie zarabiają więcej i poszukują kreatywnych alternatyw ulokowania swoich środków. Jak się okazuje, świat artystów odpowiada na tę potrzebę.


Inny wśród wielu

  Mimo ogromnej liczby prac dostępnych w ofertach domów aukcyjnych, każda z nich pozostaje unikatowa. W zależności od preferencji cenowych oraz odczuć estetycznych nabywcy, może on obecnie wybierać wśród aukcji rzeczywistych oraz internetowych. Klienci strategicznie podchodzący do kolekcjonowania, przeważnie korzystają z porad profesjonalistów. Takie usługi można znaleźć na portalach mearto.com, Saatchiart czy Artfinder lub też zasięgnąć sugestii niezależnych doradców. W Polsce istnieje stosunkowo niewiele takich miejsc. Jednym z najprężniej rozwijających się w ostatnim czasie jest Auxioner.com oraz niezmiennie przodujące domy aukcyjne m.in. Desa Unicum, Agraart, Sopocki Dom Aukcyjny. Warto zaznaczyć, że Auxioner.com jako jeden z nielicznych wyszedł naprzeciw potrzebom klienta preferującego zakupy online. Skorzystanie z branżowych porad to zalecany krok dla początkujących, ponieważ znacznie ułatwia on rozpoczęcie budowania kolekcji, która z czasem wzrośnie na wartości (a więc już założenia spełnia swoją funkcję obiecującej lokaty funduszy na przyszłość). Nie ulega wątpliwości, że grząski grunt profesjonalnej terminologii oraz tysiące sygnowanych prac dostępnych na rynku mogą wprowadzić w zakłopotanie. Nie ma jednak nic bardziej mainstreamowego niż upodobanie do ,,piękna w czystej postaci”. Kolekcjonowanie stwarza taką możliwość, tym bardziej dlatego, że staje się przystępne dla coraz większej liczby osób.

Zakup pierwszego dzieła sztuki

Pierwsze dzieło sztuki to jak twierdzi wielu topowych marszandów światowej klasy, obiekt wyjątkowy. Niemal każdy kolekcjoner ma do niego niemały sentyment i wielokrotnie zaznacza jego ważność w swoich zbiorach. Warto podkreślić również istotę samego procesu, który młody holenderski miłośnik sztuki i kolekcjoner Freddy Insinger bardzo trafnie nazwał ,,fazą polowania”. Poszukiwanie obiektu spełniającego zamierzone preferencje, należy do jednej z przyjemniejszych czynności. Hiperproduktywny rynek równocześnie sprzyja rozwojowi jak i utrudnia działania poznawcze. Z początku, znacznie bardziej przystępną platformą działań jest ta internetowa. Nabywca bez wychodzenia z domu jest w stanie zapoznać się z ofertą domu aukcyjnego, a zawieranie transakcji nie wymaga znajomości specjalistycznych haseł.


Inwestuj w to, co ci się podoba

Sztuka to coś, co może towarzyszyć człowiekowi w codziennym życiu. Ozdabia zarówno wnętrza prywatne jak i miejsca pracy. Służy do tego, aby być eksponowaną i podziwianą. Jako przedstawicielka dóbr luksusowych, podnosi wartość dekorowanych miejsc i ociepla wizerunek inwestora oraz jego firmy. Z tych właśnie względów, należy przyznać jej tytuł inwestycji przyszłościowej i co więcej, stosowanej.

 

 

autor: Agnieszka Domańska-Penar, właścicielka i wydawca platformy aukcyjnej Auxioner.com