Czy muzyka rozrywkowa może być formą reportażu?
Jagoda Kret i autorzy piosenki „W salonie” udowadniają, że jest to możliwe.
Instytut Pileckiego i Agora Digital Music utworem „W salonie” zapowiadają nadchodzącą płytę LIPCOWE’45, na której zaśpiewają także: Bovska, Ewelina Flinta, Marika, Natalia Nykiel i zespół Tulia.
„Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z historią mojej bohaterki poczułam się niesamowicie poruszona. Zinterpretowanie tego utworu było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie czułam, że robię coś ważnego - mogę być głosem tej kobiety, dać wyraz jej tęsknocie i bólowi,
tak by więcej osób usłyszało o jej doświadczeniach.” - opowiada Jagoda Kret.
Utwór „W salonie” jest portretem Zofii Żylińskiej, której mąż był jedną z wielu osób zatrzymanych w czasie Obławy Augustowskiej - największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Stała za nią Armia Czerwona i sowiecki aparat bezpieczeństwa, a metody, których użyto do jej przeprowadzenia sprawiają, że trudno uciec od skojarzeń z aktualnie toczącą się wojną w Ukrainie.
„To zbiór traum matek, żon, córek i wnuczek, przekazywanych razem ze strachem i bólem z pokolenia na pokolenie. Rodziny Lipcowych zostały ze świadomością, że ich bliscy zaginęli bez wieści, ale nie mogli otwarcie mówić o swoim dramacie, zastraszeni przez komunistyczne władze. Tym bardziej cieszę się, że mogłam z nimi porozmawiać, wysłuchać ich historii.” - dodaje Aleksandra Górecka, autorka tekstu.
Elżbieta Chmielewska, wnuczka Zofii Żylińskiej, wspomina: „Została sama z córkami, ni wdowa, ni panna. Nie miała tu rodzeństwa, nikt jej nie pomagał. Wysyłała setki listów do wszelkich instytucji w poszukiwaniu swojego męża. Była coraz bardziej zamknięta w sobie, czekała rok, dwa, pięć… czekała na niego do końca swojego życia, równo 20 lat.”
Za teledysk do piosenki „W salonie”, okładkę do singla i oprawę graficzną utworu odpowiada Hania Oloś, wielokrotnie nagradzana ilustratorka, animatorka i autorka komiksów.
„Zofia była niezłomna w pielęgnowaniu wspomnień. Skojarzyło mi się to z uprawianiem ogrodu i szkodnikami, które w tym przeszkadzają. Właśnie dlatego refrenową czerwoną lawinę, czyli Sowietów i UB, symbolizują szerszenie, na pozór wyglądające jak pożyteczne pszczoły. Kwiat lipy wprost nawiązuje symbolicznie do Lipcowych.” - tłumaczy swoje inspiracje Hania.
Płyta „LIPCOWE’45” będzie pewnego rodzaju kontynuacją albumu „LIPCOWI'45” zespołu Żurkowski, nominowanego
w kategorii „Płyta Rocku”
w tegorocznym
plebiscycie Antyradia.
Źródło: echoproduction.pl