Jazz Forum Talents

Strona główna » Polecamy Dodano: 2022-02-17

18 lutego 2022 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukaże się pierwszy album z nowej serii wydawniczej  - Jazz.PL, prezentujący jazzowe koncerty radiowej Dwójki.  O tym, jak wszystko się zaczęło we wprowadzeniu  pisze Małgorzata Małaszko, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia: „Model obowiązujący od tysiącleci – scena lub estrada, artyści, publiczność, oklaski… i nagle oswojony, oczywisty porządek przestaje obowiązywać. W ostatnich prawie dwóch latach […] owe najpiękniejsze odruchy łączące wykonawców i odbiorców trzeba było znacząco poskromić. Nie należało jednak kapitulować! W początkach pandemicznego czasu zrodziła się buńczuczna, ale i prosta w swojej istocie idea organizowania koncertów online. Tak powstał cykl „Jazz.PL”.

Koncert formacji Jazz Forum Talents, odbył się w Studiu S-3 Polskiego Radia, w piątek,
9 kwietnia 2021.

Na scenie  spotkali się niezwykli muzycy: grający na harmonijce ustnej Kacper Smoliński z Weezdob Collective, gitarzysta Jakub Mizeracki z zespołu Skicki-Skiuk, saksofonista Maciej Kądziela z ZK Collaboration, dwoje prowadzących swoje własne formacje instrumentalistów – pianistka Kasia Pietrzko i skrzypek Tomasz Chyła oraz perkusista Adam Zagórski i basista Roman Chraniuk – tworzący gwiazdorską sekcję rytmiczną. Nazwa Jazz Forum Talents nie przypadkiem kojarzy się z tytułem istniejącego od blisko sześćdziesięciu lat, wydawanego w Warszawie, europejskiego magazynu Jazz Forum. Pięcioro muzyków pierwszy raz spotkało się na scenie w 2019 roku, na wydarzeniu organizowanym właśnie przez to zasłużone czasopismo.

Wspólny występ był dla nich niezwykle atrakcyjny, ważny i jak się okazało – twórczy. Najpierw pojechali wspólnie na kilka koncertów do USA, a po powrocie i doproszeniu do współpracy kolegów z sekcji rytmicznej, postanowili dalej wspólnie muzykować, niezależnie od aktywności w swych macierzystych zespołach.

Młodzi Artyści są nie tylko znakomitymi wykonawcami. Każdy z nich z powodzeniem komponuje!

Płyta, będąca zapisem koncertu, zawiera siedem utworów autorstwa wszystkich członków formacji. Pełne pasji wykonanie nadaje kompozycjom żywiołowość  i tworzy niepowtarzalny styl. „Talents” - w tym określeniu kryje się najbardziej trafna, choć lapidarnie ujęta, charakterystyka zespołu.

Seria Jazz.PL związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Tracklista:

1. Wracając z giga – Kacper Smoliński  5:53

2. Bi bi synku bi (na motywach pieśni Witosławy Frankowskiej) – Tomasz Chyła  7:25

3. Who Killed Laura Palmer? – Jakub Mizeracki 7:19

4. Nordic Noir – Roman Chraniuk 7:18

5. My Beautiful Song – Maciej Kądziela 6:57

6. Dark Blue Intensity of Life – Kasia Pietrzko 7:40

7. Wind in Tatra Mountains – Adam Zagórski 7:52

 

Źródło: polskieradio.pl