Jubileuszowy, dwupłytowy album winylowy - "85 lat Dwójki”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-12-09

1 marca 1937 roku, pod kierownictwem pisarza i poety Zenona Kosidowskiego, uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmuje się jako dzień narodzin radiowej Dwójki.
Przez cały 2022 rok Program 2 Polskiego Radia celebruje 85. rocznicę powstania. Fonograficznym zwieńczeniem obchodów jest ukazujący się w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy, wyjątkowy, dwupłytowy album winylowy, zatytułowany „85 lat Dwójki”, którego mecenasem jest Polska Fundacja Narodowa.
 
Na każdej z czterech stron dwóch winylowych płyt znalazły się muzyczne perełki, choć niezwykle trudnym zadaniem był wybór nagrań z przebogatej muzycznej historii Programu 2.
 
Eugenia Umińska i Grzegorz Fitelberg należeli do najbliższych muzycznych przyjaciół Karola Szymanowskiego. Skrzypaczka włączała do swojego repertuaru wszystko, co Szymanowski napisał na ten instrument. W 1951 roku wraz z odrodzoną orkiestrą radiową w Katowicach pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga nagrała dla Polskiego Radia oba Koncerty skrzypcowe Szymanowskiego. II Koncert skrzypcowy op. 61 znajduje się na STRONIE A wydawnictwa.
 
W październiku 2005 roku, 20-letni wówczas Rafał Blechacz wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dwadzieścia jeden miesięcy wcześniej, jeszcze nie tak popularny, ale już uważany za świetnie zapowiadającego się pianistę Blechacz wykonał w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Koncert A-dur Franciszka Liszta z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Wojciecha Rajskiego. Zapis tego koncertu trafił na STRONĘ B wydawnictwa.
 
Jazz obecny jest na antenie radiowej Dwójki od samego początku, czyli od roku 1937. W Dwójce jazz i muzyka improwizowana stanowią integralną część programu. Pandemia nikomu nie sprzyjała, a już najbardziej jazzmanom, przyzwyczajonym do bezpośredniego kontaktu z publicznością. W ostatni piątek stycznia 2021 roku Dwójka otworzyła radiowe Studio S3 i zorganizowała pierwszy koncert pod szyldem Jazz.PL. Z czasem Studio S3 zamieniło się w Dwójkowy klub jazzowy, a cykl Jazz.PL doczekał się swojej serii płytowej. Wybór z koncertów czterech jazzowych składów stanowi STRONĘ C wydawnictwa.
 
Wreszcie na STRONIE D koncert sylwestrowy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, we środę… 15 grudnia 2021 roku. Na scenie Marcin Masecki w czarnym smokingu, Janek Młynarski w czarnej muszce i białej marynarce oraz ich elegancki 14-osobowy Jazz Band Młynarski-Masecki. Koncert został odtworzony na antenie Dwójki w naprawdę sylwestrowy wieczór. Składając noworoczne życzenia Janek Młynarski zacytował ojca Wojciecha, który podczas takich chwil przypominał tytuł swojej piosenki: Wesołego powszedniego dnia.
 
Niech te życzenia towarzyszą wszystkim słuchaczom albumu uświetniającego przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania Programu 2 Polskiego Radia.
 
Tracklista:
STRONA A 19:35
Karol Szymanowski II Koncert skrzypcowy op. 61
Eugenia Umińska skrzypce, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Grzegorz Fitelberg dyrygent
 
Nagranie z 27.12.1951 r., opublikowane na płycie winylowej Polskich Nagrań SX0026.
 
STRONA B 22:45
Ferenc Liszt II Koncert na fortepian i orkiestrę A-dur, S.125
Rafał Blechacz fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, Wojciech Rajski dyrygent
 
Nagranie z 18.01.2004 r. – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 
 
STRONA C
1. NEW BONE Sygnał
2. HENRYK MIŚKIEWICZ & FULL DRIVE Crisis  
3. WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO Old Friend Revisited
4. HEART BEATS Eleanor Rigby  
 
Fragmenty koncertów serii Jazz.PL, zarejestrowane w Studiu S3 Polskiego Radia, w 2021 roku.
 
STRONA D
JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
1. Yo-Yo muzyka  
2. Gondolo płyń
3. Warszawo, piękna Warszawo           
 
Źródło: polskieradio.pl