KATARZYNA KARPOWICZ wystawa malarstwa

Strona główna » Nasz patronat medialny Dodano: 2019-10-05

KATARZYNA KARPOWICZ
WYSTAWA MALARSTWA | MAŁE WIELKIE ŻYCIE

 

 

05.10.2019 –  16.11.2019

Galeria Sztuki Platon

ul. Krupnicza 13 | Wrocław

www.galeriaplaton.pl

 

 

 

“Małe wielkie życie” czyli o wystawie:

 

Ostatnia wystawa malarki w Galerii Platon (2014 r.) nosiła tytuł “W drodze” i powstała w jej

budapesztańskiej pracowni. Tym razem zobaczymy obrazy malowane w krakowskim atelier.

Wystawa Katarzyny Karpowicz zabiera odbiorcę w świat dzieciństwa. Dziecko jest jednym z

powracających motywów w malarstwie artystki, na wystawie zobaczymy serię obrazów, których głównymi bohaterami będą właśnie dzieci.

 

Sposób w jaki dziecko postrzega świat powinien być bliski każdemu artyście.  Wnikliwość w

obserwacji, brak narzuconych schematów, ciekawość odkrywania, zachwyt nad rzeczywistością  - to tylko kilka cech dziecięcych, które czasami gubimy zatraceni w pędzie życia.

 

Malarkę ciekawi symbolika dziecka, nie tylko w kontekście motywu malarskiego, ale przede

wszystkim jako przypomnienie o tym, co jest w życiu ważne. Dzieci na obrazach Karpowicz

bawią się razem na ulicach, jedzą lody, rozmawiają z kotem, grają w kulki, zbierają jabłka w

sadzie, czytają książki, rozmawiają stojąc w deszczu lub w śniegu, oglądają z rodzicem zaćmienie słońca. Czasem są samotne, czasem w relacji z rodzeństwem, z przyjaciółmi a czasem po prostu się nudzą.

Codzienność “małego życia” ma dla malarki wielki sens i wartość. Nie chodzi tu tylko o to, że dla małego człowieka wszystko jest istotne: uczucia, przyroda, ludzie, uwaga, jaką mu się poświęca oraz jego własny odbiór rzeczywistości. Wspomnienia smaków i zapachów z dzieciństwa kształtują nas na zawsze. Chodzi również o to, że “małe życie” to codzienność życia, która jest dla malarki “wielka”. W niej dostrzega sens, piękno i wartość ponad wszystko inne.

 

„Jako dzieci potrafimy “nic nie robić”, mieć przestrzeń w umysłach do snucia historii, oddalania się w krainę marzeń, wyobraźni, widzieć w codzienności niezwykłość, doceniać chwilę, trwać w momencie. Potrafimy do tego wrócić w późniejszych latach, jeśli mamy świadomość, jak bardzo jest to potrzebne, żeby nasz umysł odpoczął od pędu świata współczesnego.” – Katarzyna Karpowicz

 

Artystka w swoich najnowszych pracach pokazuje świat z pogranicza snów, powidoków

wspomnień, stworzonych przez nią samą historii, które łączy wspólnym elementem piękna i

spokój zwykłego istnienia. Wśród prac zaprezentowanych na wystawie znajdziemy również portrety dzieci, trzymających symboliczne szklane kulki. Żeby poznać ich tajemnice, warto wybrać się do Galerii Platon i zobaczyć całą wystawę.

 

Katarzyna Karpowicz zachęca odbiorcę do swobodnej i dowolnej interpretacji swoich prac,

podkreśla, że każda rozmowa pomiędzy widzem a obrazem powinna być indywidualna i

intymna, bez zbędnej ingerencji artysty. Kolekcja obrazów na wystawie “Małe wielkie życie”

składa się z wielkoformatowych płócien, średnich formatów, oraz miniatur olejnych.

 

Na koniec kilka słów Katarzyny Karpowicz o tym, jak powstała ta wystawa:

 

“Czas się nagle zatrzymał. Niewiele rzeczy było dla mnie istotnych, jedynie to, żeby po prostu żyć. Trochę tak, jak w dzieciństwie, żeby dni stały się dłuższe, żebym się troszkę nudziła, bez względu na dorosłą rzeczywistość. Instynktownie zaczęłam serię obrazów “dobrych”, takich, żeby mi się przyjemnie je malowało, żebym mogła namalować rzeczy piękne i zwykłe, bo akurat na to miałam właśnie ochotę. Zawsze maluję to, co w danej chwili chcę i jak chcę, tak właśnie jak wtedy, kiedy byłam małym dzieckiem. Wtedy odczuwam prawdziwą wolność artystyczną. W takich momentach doceniam najbardziej, jak piękne jest małe wielkie życie.”


Biografia artystki:

 

Katarzyna Karpowicz, urodzona w 1985 roku w Krakowie, ukończyła z oceną celującą Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa, pod kierunkiem prof. Grzegorza Bednarskiego i prof. Leszka Misiaka w 2010 roku.

 

Zrealizowała 16 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi: “Niebieskie Szkiełko”, Galeria Art, 2018, “Do widzenia, do jutra”, Galeria Triada, 2017, “Genius Loci”, Galeria Artemis, “Harold i Ernest”, Kościół Św. Bartolomeusza, Lower Basildon, UK, 2016, “Życie obrazu”,Szép Műhely Gallery, Budapeszt, Węgry, “W drodze”, Galeria Platon, Wrocław, 2014, “Człowiek i zwierzę”, MCKiS, Galeria Elektor, Warszawa, 2013, “Przyśniło mi się”, Galeria Art, Warszawa, “Przemiany”, Galeria BWA, Zamość, 2011. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, między innymi: “Młode Polskie Malarstwo”, Muzeum Narodowe, Gdańsk, “Sztuka teraz”, Muzeum Narodowe, Kraków, 2019, “XIV Aniversario”, Galeria de Arte Montsequi, Madryt, Hiszpania, “Realizm, dwa spojrzenia”, Galeria BWA, Bydgoszcz, 2018, “Konfiguracje”, Bunkier Sztuki, Kraków, 2017, “Abstrakcja, figuracja, współczesne malarstwo krakowskie”, Galeria MANK, Szentendre, Węgry, 2016,
“Ćwiczenia”, Galeria Platan, Budapeszt, 2014. Od 2015 roku znajduje się w pierwszej dziesiątce artystów nominowanych w Kompasie Sztuki Młodych, w 2017 oraz 2018 była notowana na drugim miejscu.


Obecnie mieszka i tworzy w swojej pracowni w Krakowie. Zajmuje się głownie malarstwem olejnym, ale również chętnie pracuje w technice mieszanej na papierze. W swoich obrazach koncentruje się przede wszystkim na człowieku, który jest głównym motywem jej obrazów. Maluje obrazy figuratywne, które cechuje własny indywidualny sposób obrazowania. Poprzez temat,  kolor, światło, materię farby buduje nastrój, który jest ważną składową jej prac. Malarka zachęca do samodzielnej i dowolnej interpretacji jej dzieł, twierdząc, iż obraz również dla niej, pozostaje tajemnicą. Główne inspiracje czerpie z pamięci, obserwacji, snów, literatury, filmów, muzyki.

 

 

Nasz poralat KULTURA I SZTUKA .PL  objął patronat medialny nad wydarzeniem .

Serdecznie zapraszamy