Katarzyna Wasilkowska w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-09-27

 

 

Częścią pracy każdego pisarza są spotkania z czytelnikami…” – mówiła Katarzyna Wasilkowska na spotkaniach w Krośnie

 

Po wielomiesięcznej przerwie od spotkań dzieci z pisarzami, pierwszą autorką która mogło zaprezentować swoje powieści młodym czytelnikom w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej była Katarzyna Wasilkowska.

W dniu 17 września br. w Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 4 KBP odbyło się dwa spotkania z udziałem dzieci z kl. III i IV krośnieńskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 3, nr 8 i nr 10. Jak podkreśliła pisarka, spotkania z dziećmi to bardzo ważny element jej pracy, który bardzo lubi.

 

K. Wasilkowska debiutowała w 2016 r. książką „Jowanka i gang spod Gilotyny” (za którą otrzymała nagrodę „Guliwer w krainie olbrzymów”) i to właśnie od tej powieści zaczęła prezentacje swojej twórczości, skutecznie zachęcając dzieci do przeczytania całej książki.

Kontynuacja losów Jowanki znalazła się w niewydanej jeszcze drukiem, ale opublikowanej w 2020 roku, można powiedzieć w formie audiobooka, powieści pt. „Pierścień kurantów” (sama autorka czytała ją przez kilka tygodni w odcinkach i wciąż można jej posłuchać na kanale YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCJrhIp_ZpANdrVEMhg9wLkA)

Drukiem książka ukaże się na wiosnę, a dzieci na spotkaniach mogły zobaczyć jej maszynopis.

Niemniej wciągające od historii o Jowance okazały się kolejne powieści dla młodych czytelników zaprezentowane i czytane przez K. Wasilkowską – to m.in. „Kobra”, „Świat Mundka” (książka wyróżniona w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY, wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz nominowana w pierwszej edycji konkursu Literacka Podróż Hesti ), a także najnowsza powieść, inspirowana prawdziwą historią - „Już, już”.

Intrygujące historie, opisanie problemów, które na co dzień nurtują dzieci i młodzież, nierzadko wątki kryminalno – detektywistyczne - to elementy powieści, które okazały się w przypadku Katarzyny Wasilkowskiej „receptą na sukces” czyli skuteczne zachęcenie dzieci do sięgnięcia po książki. Po spotkaniach dzieci ustawiały się w długiej kolejce z powieściami pisarki po autograf.

K. Wasilkowska już pracuje nad kolejnymi książkami. W najbliższym czasie ukażą się opowieści grozy pt. „Domek przy drzewie”, a w planach pisarka ma także książki dla dorosłych.

Spotkania odbyły się w ramach realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną projektu „W sieci tajemnic... i książek” z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.

Monika Machowicz

Źródło: kbp.lrosno.pl