6543210

Koncert Piotra Beczały w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-04-01

Koncert Piotra Beczały w Poniedziałek Wielkanocny na vod.teatrwielki.pl

Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasady bezpieczeństwa nie mogliśmy zaprosić widzów na koncert Piotr Beczały do naszego Teatru. Muzyka w wykonaniu polskiego tenora zabrzmi jednak online – już 5 kwietnia za pośrednictwem platformy vod.teatrwielki.pl. 


Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach artysta to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. W Polsce gościliśmy tego wybitnego artystę na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w dwóch premierach w 2020 roku. Wzruszaliśmy się podczas słynnej arii Jontka w HalceStanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz podziwialiśmy kunszt wokalno-aktorski Beczały w Wertherze Julesa Masseneta. Wielkim sukcesem okazały się wydane ostatnio płyty: album z pieśniami Moniuszki i Karłowicza wydany przez NIFC we współpracy z TW-ON (2019) oraz Vincerò! – entuzjastycznie przyjęty album solowy z ariami z oper werystycznych wydany przez wytwórnię Pentatone, który od razu znalazł się na liście bestsellerów muzyki klasycznej. Z wytwórnią tą artysta pracuje aktualnie nad nową płytą zawierającą pieśni rosyjskich kompozytorów. Wśród nich usłyszymy min. romanse Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa. 

Już w poniedziałek 5 kwietnia o godz. 19.00 Opera Narodowa zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy najbardziej znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza.
 „Zawsze staram się wplatać do programów moich koncertów utwory polskich kompozytorów, a tu, w kraju robię to tym bardziej chętnie. Tak więc tym razem połowa arii, które zaśpiewam, pochodzi z polskich oper, ale będą zestawione z operami włoskich werystów. Bardzo lubię takie kombinacje programowe, śpiewałem recitale, na których konfrontowałem pieśni Karłowicza, Moniuszki czy Szymanowskiego z utworami Ermanno Wolf-Ferrariego lub Richarda Straussa. Wychodzą wówczas ciekawe porównania, a polskie pieśni zawsze spotykają się z zainteresowaniem. A na tym koncercie chciałbym pokazać publiczności, że arie naszych kompozytorów nie odbiegają jakością od słynnych arii ze światowego repertuaru”.

Fragment rozmowy artysty z redaktorem Jackiem Marczyńskim.          Całość rozmowy dostępna w programie koncertu.PROGRAM KONCERTU

Część I

1) Ignacy Feliks Dobrzyński - uwertura do opery Monbar 
2) Umberto Giordano - Come un bel di di maggio (aria z opery Andrea Chénier) 
3) Władysław Żeleński - Gdy ślub weźmiesz z twoim Stachem (aria z opery Janek) 
4) Pietro Mascagni - intermezzo z opery Cavalleria rusticana 
5) Pietro Mascagni - Turiddu Mamma, quel vino è generoso (aria z opery Cavalleria rusticana) 
6) Stanisław Moniuszko - Szumią jodły (aria z opery Halka)

Część II

1) Stanisław Moniuszko - Aria z kurantem (aria z opery Straszny dwór) 
2) Stanisław Moniuszko - Polonez obywatelski 
3) Giacomo Puccini - Donna non vidi mai (aria z opery Manon Lescaut) 
4) Feliks Nowowiejski - Czy ty mnie kochasz… (aria z opery Legenda Bałtyku) 
5) Michał Glinka - uwertura do opery Rusłan i Ludmiła 
6) Giacomo Puccini - Nessun dorma (aria Kalafa z opery Turandot)


Koncert online w bezpłatnym dostępie 5 kwietnia o godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl 
Koncert dostępny będzie przez 48h.