KONTEKST / KONTEKSTUALIZM - Poznań

Strona główna » Aktualności Dodano: 2016-04-15

KONTEKST/KONTEKSTUALIZM

Galeria AULA, budynek główny UAP, al. Marcinkowskiego 29 

16.04.2016

(+ warsztaty na Dworcu PKP, 13-17.04.2016)

 

Kontekstualizm, którego twórcą jest zmarły w 2014 roku artysta i teoretyk sztuki - Jan Świdziński, to jedyny autonomiczny, polski kierunek w powojennej historii sztuki.

Teoria kontekstualizmu jest w Polsce niedoceniona - znana pozostaje jedynie wąskiemu gronu badaczy oraz teoretyków sztuki i cieszy się większą popularnością za granicami Polski (Francja, Kanada), gdzie teksty Jana Świdzińskiego, a także teoria kontekstualizmu są cały czas rozważane i publikowane.

 

Kontekstualizm można postrzegać nie tylko w odniesieniu do czasu, w którym powstawał (lata 70.), czy wobec konceptualizmu, ale należy go rozpatrywać również w relacji do najnowszych zjawisk w obszarze sztuki, sztuki funkcjonującej w przestrzeni społecznej i publicznej (zwłaszcza prac site-specific) oraz street – artu. Badania tekstów kontekstualnych oraz wywołanie dyskursu odnoszącego się do kontekstualizmu może ukazać szerokie pole funkcjonowania tej teorii i wprowadzić kontekstualizm do słownika terminów opisujących współczesne zjawiska w sztuce.

Projekt KONTEKST/ KONTEKSTUALIZM ma na celu rozpropagowanie teorii kontekstualizmu wśród najmłodszych artystów i artystek, wywołanie dyskusji nad współczesnym rozumieniem idei Świdzińskiego, zadanie pytań o ich aktualność oraz sprowokowanie refleksji dotyczącej kontekstualizmu zarówno na płaszczyźnie teorii, jak i sztuk wizualnych. Dlatego do projektu zaproszeni zostali wybitni polscy artyści i teoretycy sztuki z ośrodków akademickich w Polsce.

 

GALERIA AULA UAP (Al. Marcinkowskiego 29)

sobota 16.04.2016 - dworzec PKP (antresola)

godz.19.00

prof. U.Wr. Anna Markowska "Kontekstualizm – sztuka w kontekście politycznym i społecznym w Polsce lat 70tych XX wieku”

niedziela 17.04.2016 – dworzec PKP

godz. 12.00

WSPÓLNE ŚNIADANIE – happening – podsumowanie/zakończenie warsztatów

Partnerzy:

ASP Kraków

ASP Gdańsk

UAP

 

Organizatorzy:

Prof. UAP Anna Tyczyńska – UAP, II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku WEA UAP

Prof. UAP Izabela Kowalczyk - WEA UAP

Prof. Sławomir Sobczak KM UAP

As. Justyna Olszewska - II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku WEA UAP

 

Źródło: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
http://www.uap.edu.pl