6543210

Kto wołka sieje, zbiera burzę wystawa w HOS Gallery

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-02-02

AGNIESZKA ZACHARCZUK

KTO WOŁKA SIEJE, ZBIERA BURZĘ | WHO SOWS THE WEEVIL, WILL REAP THE WHIRLWIND

03-27.02.2021

HOS Gallery | Dzielna 5 | Warszawa | www.hosgallery.pl

 

HOS Gallery serdecznie zaprasza na wystawę dyplomowych prac studentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Agnieszki Zacharczuk (ur. 1992), zrealizowanych na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom malarski pod kierunkiem prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks z animacji pod kierunkiem dr. Przemysława Adamskiego - Wydział Grafiki ASP).


 Tytuł wystawy jest parafrazą ludowej przestrogi kto sieje wiatr, (ten) zbiera burzę, skierowanej do osób wywołujących zamieszanie i niepokój, a które z powodu swych poczynań powinny liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Tytułowy wołek to trudny do wykrycia oraz odporny na niesprzyjające warunki szkodnik żerujący w zmagazynowanym ziarnie, to także bohater opowieści babci artystki, porywający dzieci depczące zboże.


Opierając się na mądrości przodków, Zacharczuk opowiada historię o współczesnym człowieku, który swym nieodpowiedzialnym działaniem przyczynia się do niszczenia środowiska, zmian klimatu, eskalacji konfliktów społecznych i budowaniu wrogich postaw wobec osób o innych poglądach, wyznaniach i orientacji. W swojej twórczości artystka odwołuje się do pradawnych wierzeń Słowiańskich oraz folkloru polskiej wsi, poszukuje w nich treści o charakterze uniwersalnym i ponadczasowym.

 

kuratorka: Katarzyna Piskorz

 

 

 

link do wydarzenia na stronie HOS Gallery

https://www.hosgallery.pl/kto-wolka-sieje-zbiera-burze