Minimalizm w sztuce

Strona główna » Polecamy Dodano: 2019-01-15

Minimalizm w sztuce

Czy jesteś w stanie przywołać obrazy z prostymi, precyzyjnymi liniami, o jednolitym kolorze lub powtarzającymi się geometrycznymi kształtami? Ten rodzaj sztuki jest trendem wzbudzającym nieustające zainteresowanie wśród nabywców. Obrazy w stylu minimalistycznym to piękny dodatek do domu, który doskonale uzupełni aranżację nowoczesnego wnętrza.

Czym jest minimalizm?

Minimalizm był ruchem artystycznym, który rozwinął się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 50. i osiągnął swój szczyt w połowie lat 60. XX wieku. Czasami nazywany jest też sztuką ABC, ponieważ koncentruje się na elementach podstawowych. Celem sztuki minimalistycznej jest ograniczenie jej treści do rygorystycznej przejrzystości - koncentrowania się na najbardziej istotnych aspektach obiektu, a nie na osobistej ekspresji artysty.

Minimalistyczna sztuka skupia się na takich rzeczach jak geometria, linia i kolor. Wczesne prace były zwykle ograniczone do jednej barwy i odcieni monochromatycznych (jak czarny, szary i biały). Nie ma w nich cieniowania czy subtelnych gradientowych przejść kolorów.

Wśród wybitnych malarzy minimalistycznych jednym z pierwszych był Ellsworth Kelly (1923 - 2015). Jego prace cechują się ostrymi krawędziami, które ustanawiają precyzyjne granice między blokami kolorów. Jednym z najważniejszych minimalistycznych malarzy jest Frank Stella. Pod koniec lat pięćdziesiątych przyciągnął uwagę świata sztuki swoją serią czarnych obrazów o jednolitych geometrycznych liniach.


Sztuka w stylu minimalistycznym we wnętrzach

Niezależnie od tego czy wybierzesz rysunki Stanisława Ożóga inspirowane prozą Brunona Schulza, czy fotografie miejskiego otoczenia z szeregiem kanciastych kształtów i kolorów autorstwa Jamesa Needhama, sztuka minimalistyczna może okazać się zaskakująco uniwersalna zarówno w formie jak i przekazie. To hipnotyzujący element zarówno w futurystycznym otoczeniu, jak i w klasycznym salonie w stylu południowych willi.

Minimalistyczne obrazy, grafiki lub rzeźby mogą sprawić, że przestrzeń w Twoim domu będzie dopełniona, a poprzez dominację barw czy form stworzy preferowany porządek w przestrzeni mieszkalnej. Jednym z pomysłów na umieszczenie dzieła w pomieszczeniu jest stworzenie punktu, który ma skupiać wzrok. Takim przyciągającym uwagę elementem może być linearny portret, który nada przestrzeni zupełnie nowy charakter.

 

Autor: Auxioner.com