Młody Duch Tańca 2023

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-09-01

Młody Duch Tańca to taneczny projekt polsko – japoński, który swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów muzycznych i operowych, zawsze zbierając znakomite recenzje. Pomysłodawcą oraz reżyserem tego widowiska jest wybitny polski tancerz – Wiesław Dudek – Ambasador Polskiej Kultury oraz Fundator i Prezes Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka – organizator przedsięwzięcia. Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii. 


Tematem tegorocznej edycji jest spektakl o Mikołaju Koperniku COPERNIC 550, stworzony specjalnie z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma. Jest on interdyscyplinarnym widowiskiem na które składają się nieróżnorodne style technik tańca współczesnego prezentowane przez każdego z twórców oraz muzyka wielu wybitnych i znanych kompozytorów. 

Do realizacji tegorocznego wydarzenia zaproszonych zostało sześciu polskich choreografów, zarówno młodych: Bartłomiej Malarz, Emilia Sambor, jak i tych, którzy na swoim koncie mają już znakomite kreacje w kraju i za granicą: Katarzyna Kozielska, Aleksandra Dziurosz, Przemysław Grządziela, Małgorzata Borowiec. Projekcje multimedialne Daniela Stryjeckiego, jednego z najlepszych reżyserów mega widowisk artystycznych, reżyseria świateł, niezbędne rekwizyty, dekoracje, nowatorskie kostiumy oraz głos narratora wprowadzający widza w nastrój podróży w kosmos są wartością dodaną spektaklu. 


W przygotowaniu tegorocznego projektu wzięło udział około 50 wykonawców – w tym najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy ze szkół baletowych w Japonii. Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Młody Duch Tańca
9 września 2023, godz. 19.00

Teatr Wielki Opera Narodowa
Sala Moniuszki

 

Źródło: teatrwielki.pl