Młody Duch Tańca to taneczny projekt polsko – japoński, który swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów muzycznych i operowych, zawsze zbierając znakomite recenzje. Pomysłodawcą oraz reżyserem tego widowiska jest polski tancerz – Wiesław Dudek – Ambasador Polskiej Kultury oraz Fundator i Prezes Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka. Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii.
W części pierwszej tegorocznej 7. już edycji projektu zobaczymy choreografie z baletów klasycznych: Przebudzenie Flory chor. Marius Petipa, Markietanka i Pocztylion chor. Artur Saint-Leon czy Grand pas d'action z baletu Bajadera chor. Marius Petipa, a także etiudy współczesne, które stworzyli: Karol Urbański, Grzegorz Brożek, Katarzyna Kozielska, Zofia Czechlewska czy Joanna i Chris Ernest.
Prezentowany podczas poprzednich edycji projektu, składający się jednocześnie na drugą cześć wieczoru, spektakl taneczny Historia dzieci syberyjskich, nawiązuje do historii pomocy udzielonej przez Japonię ponad 800 dzieciom polskich zesłańców na Syberii i jest jednocześnie wyrazem wdzięczności za wspaniały gest Japonii. Choreografię przygotowano do muzyki polskich (Paderewski, Wieniawski, Moniuszko czy Chopin) oraz japońskich kompozytorów (Zukeran, Hirai, Hisaishi, Yamada) a widowisku towarzyszą projekcje multimedialne, historyczne zdjęcia z tamtego okresu oraz narracja będąca dopełnieniem przedstawienia.
W przygotowaniu tegorocznego projektu wzięło udział około 50 wykonawców – w tym najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Polsce oraz ich rówieśnicy ze szkół baletowych w Japonii. Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: teatrwielki.pl