OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest próbą odbudowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki filmowej.
Celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji do wielu miejsc w całej Polsce i na świecie. Festiwal O!PLA, poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, ma znaczący charakter edukacyjny.
Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA (2013) odbyła się w 21 miejscowościach („20 miastach i Pacanowie”). Druga edycja (2014) w 44 miejscowościach (39 miastach i 5 wsiach). Edycja trzecia odbędzie się już w 51 miejscowościach (47 miastach i 4 wsiach)!
Tematyka jest jak zawsze bardzo różna. Jedyne co łączy te filmy, to że są one z lat 2013 - 2015, i tak jak co roku - za sprawą kategorii - O!PLA prezentuje najbardziej kompletny przekrój polskiej animacji współczesnej.
W tym roku napłynęła rekordowa liczba aż 228 zgłoszeń (w 2013 było ich 100, zaś w 2014 – 127)! Po długiej selekcji, do Konkursu Głównego wybrane zostały 94 filmy, które zostaną wystawione na osąd ogólnopolskiej publiczności. Udział w konkursie wezmą najgłośniejsze tytuły 2014 roku: HIPOPOTAMY Piotra Dumały, ŁAŹNIA Tomka Duckiego i NIEBIESKI POKÓJ Tomasza Siwińskiego. To filmy, które zdobyły znaczną ilość nagród na całym świecie, i pojawiały się w zestawieniach najważniejszych krótkich animacji 2014.
Jedynymi jurorami konkursu podzielonego na 6 kategorii będą widzowie. To oni zdecydują, do kogo powędrują najważniejsze nagrody festiwalu - statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka (ufundowane przez firmę TISSOTOYS). Oprócz nich przyznawane będą Wyróżnienia oraz liczne nagrody pozaregulaminowe, m.in. zaproszenia poza selekcją do konkursów festiwali - ANIMOCJE, OPOLSKIE LAMY, STOPTRIK, czy regularna kinowa dystrybucja zapewniana przez SPECTATOR.
Najliczniej obsadzona jest kategoria ANIMOWANY WIDEOKLIP (24 realizacje). W kategorii ANIMOWANA FRASZKA znalazło się 19 miniatur (z 79 zgłoszonych!). W kategorii SZKOLNEJ – 18 prac, w tym z Krakowa (ASP), Łodzi (Szkoła Filmowa i ASP), Olsztyna (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Poznania (Uniwersytet Artystyczny), Supraśla (Liceum Plastyczne), Torunia (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Warszawy (Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych). W kategorii OFF + WARSZTAT znalazło się 14 filmów. W kategorii STUDYJNEJ – 10, zaś w nowej kategorii FORMANIMY – 9 realizacji. Kategoria TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! podzielona została na dwie podkategorie: PRZEDSZKOLNĄ (9 tytułów) i WCZESNOSZKOLNĄ (10 tytułów).
Wielkie Otwarcie O!PLA 2015 nastąpi 21 marca, a finał Festiwalu, podczas którego poznamy laureatów głosowania, odbędzie się w dniach 29 – 31 maja 2015 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
W RZESZOWIE, PROJEKCJE FESTIWALOWE ODBĘDĄ SIĘ W MUZEUM DOBRANOCEK, KTÓRE JEST JEDNYM Z PARTNERÓW FESTIWALU.
Adres: ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów
Tel. 17 748 36 51
mail: poczta@muzeumdobranocek.com.pl
TERMINY I PROGRAM FESTIWALU:
25 kwietnia, sobota, godz. 15.00 – Start festiwalu // Kategoria Studyjna
2 maja, sobota, godz. 15.00 // Kategoria Szkolna
9 maja, sobota, godz. 15.00 // Kategoria Off + Warsztat
16 maja, sobota, godz. 15.00 // Kategoria Wideoklip
23 maja, sobota, godz. 15.00 // Formanimy i Animowane fraszki
Wstęp na projekcje jest bezpłatny!
Oficjalna strona Festiwalu: www.polskaanimacja.pl
https://www.youtube.com/watch?v=Kf_T3fGSlHU
Organizatorami II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Rzeszowie są: Animation Across Borders – niezależny promotor animacji i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Patronami Medialnymi O!PLA 2015 są: ANIMOWANY.PL, Film&Tv Kamera, KINO AMATORSKIE.PL, KLATKA PO KLATCE.PL, Magazyn Filmowy SFP, MAŁE KINO.PL, TV WULKAN
Źródło/ Muzeum Dobranocek