6543210

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - wirtualnie

Strona główna » Polecamy Dodano: 2020-03-19

W tym trudnym dla nas wszystkim czasie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chciałoby podzielić się swoimi materiałami i realizacjami w sposób wirtualny, bez konieczności opuszczania domów. 
Dlatego też każdego dnia Muzeum II Wojny umieszczać będzie interesujące materiały, ciekawostki, pokazywać  wartościowe projekty, jak i nowe realizacje, pokazywane w ramach akcji #M2WSwirtualnie ,dostępnej  na profilach społecznościowych Muzeum:
 
Zapraszamy także do zapoznania się z projektem: Portal Historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej, dzięki któremu można zapoznać się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacji świadków i bohaterów historii II wojny światowej.
Uruchomiony portal daje możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim.  Tam, gdzie to było możliwe, do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych. Wartość poznawczą i edukacyjną wzbogaca możliwość zobaczenia i odsłuchania udostępnionych krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych i audycji radiowych powstałych z wykorzystaniem zgromadzonych przez Muzeum relacji. Dzięki zalogowaniu się użytkownik ma możliwość obejrzenia wideonotacji, a także pobrania ich w wersji tekstowej. Portal zaciekawi z pewnością uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej. Już dzisiaj można zapoznać się ze wspomnieniami, m.inAndrzeja Wajdy, Olgi Krzyżanowskiej, Weroniki Sebastianowicz i Tadeusza Kellera. Ponadto załączono krótkie formy filmowe wyprodukowane przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (m.in. miniaturę filmową „Dzieci sowieckich deportacji”) oraz audycje radiowe „Obrazy wojny” powstałe przy współpracy z Radiem Gdańsk. 
 
Przypominam także, o dostępnym online (https://spacer.muzeum1939.pl/pl/) projekcie Wirtualnego Spaceru po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, który poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień. Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia. Zachęcamy do przejścia wszystkich możliwych ścieżek zwiedzania.
 
Odsyłam także do kanału YouTube Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (https://www.youtube.com/channel/UCGfka1aNVHRePX8lXhYPzmA), na którym znaleźć można liczne materiały pochodzące z konferencji naukowych MIIWŚ, wykłady towarzyszące, produkcje filmowe MIIWŚ, relacje świadków historii, audycje historyczne i wiele innych wartościowych materiałów.
 
Już dziś zapraszam Państwa na wykład prof. Grzegorza Berendta – Zastępcy Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, który udostępnimy online w mediach społecznościowych 24 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.