Muzeum wirtualne z kolekcją polskiego dizajnu otwarte!

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-12-23

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy muzeum wirtualnego w pandemii
 
Tegoroczna jesień i zima to wymagający czas… Trzymają nas na dystans – niejednokrotnie z dala od przyjaciół, w oczekiwaniu na powrót do ulubionych czynności… Mijające tygodnie zamykają przed nami kolejne możliwości, jednocześnie zamykając całe rodziny w mieszkaniach i domach. Niedostępne miejsca kultury i rozrywki, ograniczone możliwości podróżowania sprawiły, że przenieśliśmy swoją aktywność i twórczość do internetu. Przykładem działania, które wychodzi naprzeciw potrzebom człowieka w dobie pandemii jest muzeum wirtualne z kolekcją polskiego dizajnu, dostępne od ręki pod adresem www.polishdesign.org. Jakie korzyści niesie ze sobą wirtualne muzeum? Nielimitowane i bezpłatne wejście, nieograniczony czas eksplorowania, możliwość powrotu o każdej porze dnia i nocy…
 
ARTchemia porcelany dla małych i dużych
Muzeum wirtualne polishdesign.org to interaktywna przestrzeń dla osób zainteresowanych polskim dizajnem, ale także kulturą i sztuką w szerszym ujęciu. Jest to miejsce dla każdego bez względu na to, ile ma lat. Znajdzie tu coś dla siebie zarówno osoba, która poszukuje inspiracji do zabawy, jak i osoba, która ceni wiedzę oraz odkrywanie ciekawostek.
Przestrzeń ta była tworzona także z myślą o całych rodzinach, aby dzieci i bliscy im dorośli mogli wspólnie spędzić czas ucząc się i bawiąc jednocześnie. Gra edukacyjna, zatytułowana „Artchemia porcelany – w świecie ciekawych zdarzeń”, prezentuje polską ceramikę XX i XXI wieku. Jest to wirtualna sala wystawiennicza, gdzie kolekcja została ujęta w ramy gry, a uczestnicy prowadzeni są ścieżką edukacyjną według określonych zasad. Całości towarzyszy prosta i zrozumiała narracja. Na tej wystawie można zobaczyć m.in. Mutanty Marka Cecuły oraz filiżankę i talerzyk, które podróżowały na trasie Gdynia – Ameryka transatlantykiem MS Piłsudski. Prezentowane zdigitalizowane eksponaty to także prace młodych projektantów i ceramików.
Za realizację projektu muzeum wirtualnego z kolekcją polskiego dizajnu odpowiada Stowarzyszenie MediaDizajn w partnerstwie z inicjatywą ARTmosphere. Pomysłodawczynią jest Beata Kuracińska,
kuratorka i inicjatorka wielu działań, w tym festiwalu, wystaw i warsztatów kierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu sztuk wizualnych.
Projekt powstał w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury, finansowanego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.