Najnowsza edycja warsztatów choreograficznych Kreacje 14

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-06-10

W dniach 17-19 czerwca br. w ramach finałowych wieczorów Kreacji 14 zobaczymy  dziesięć nowych miniatur choreograficznych, jedenaściorga artystów naszego baletu, bo jedna przygotowana została w autorskim duecie. Swoje prace zaprezentują: Michał Chróścielewski, Joanna Drabik, Eugénie Hecquet, Anna Hop, Paweł Koncewoj, Antonio Lanzo, Gianni Melfi, Kristóf Szabó, Olga i Vladimir Yaroshenko oraz Bartosz Zyśk, a na scenie pojawi się grupa artystów PBN, którzy zgodzili się zainwestować swój wolny czas w przygotowanie prac kolegów-choreografów. 

Założenia dorocznych Kreacji Polskiego Baletu Narodowego najlepiej wyraża dyrektor zespołu, Krzysztof Pastor: 

Według naszych założeń te warsztaty choreograficzne powinny być nieodłącznym elementem życia zespołu baletowego, który ma ambicję kształtowania własnego oblicza artystycznego. Bez prób poszukiwania nowych dróg, środków ekspresji, a nawet nowego języka, balet byłby sztuką mało interesującą, pozbawioną niespodzianek i wyzwań dla publiczności, być może nawet sztuką martwą. Dlatego każdego roku nasi artyści biorą w swoje ręce przygotowanie nowych kreacji choreograficznych, zarówno od strony organizacyjnej, jak i opracowania programu literackiego, plakatu i innych form promocyjnych oraz wielu czynności, które związane są wystawieniem przedstawienia baletowego na scenie. Oczywiście najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia jest twórczy udział naszych artystów w przygotowaniu choreografii i ich wykonanie. W tym roku będzie to 10 nowych miniatur, w większości autorstwa naszych tancerzy-choreografów, którzy już wcześniej prezentowali swoje prace w ramach warsztatów, ale znajdzie się też debiut. Ciekaw jestem ich wszystkich, bo tak się rodzą talenty choreograficzne, które – jak Robert Bondara czy Anna Hop – już nas wprawiają w podziw.

Zainteresowanych tegorocznymi owocami pracy młodych choreografów Polski Balet Narodowy zaprasza na czerwcowe pokazy w dniach: 17 VI (g.17.00), 18 VI (g.17.00) oraz 19 VI (g.16.00)


Kreacje 14 
Sala Młynarskiego
17-19 czerwca 2022
Polski Balet Narodowy

Źródło: teatrwielki.pl