Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-05-09

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na Noc Muzeów, którą przygotowało w tym roku pod hasłem wielokulturowości. 14 maja o godz. 19:00 kamienica przy ul. Foksal 11 w Warszawie ożyje m.in. za sprawą koncertów balkonowych na trąbkę i duduk w wykonaniu muzyków związanych z zespołem kIRk, koncertu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, a także wielkoformatowej instalacji wizualnej autorstwa Mariusza Libla oraz głosów Żywych Książek. Część programu będzie zrealizowana także w języku ukraińskim.

Warszawskie kamienice i ich dziedzińce przez lata były tętniącym życiem miejscem spontanicznego spotkania różnych kultur, grup społecznych i stylów życia. Mimo wielu odmienności, ta sąsiedzka bliskość, skłaniając do częstych kontaktów, dawała mieszkańcom okazję do poznania siebie nawzajem i z biegiem czasu wytwarzała poczucie codziennej wspólnoty i przynależności.


Podczas Nocy Muzeów, 14 maja 2022r., siedzibę Centrum Myśli Jana Pawła II, w sercu Warszawy, przy ul. Foksal 11, ożywią działania, które za pomocą obrazu, muzyki i słowa zabiorą naszych odbiorców w podróż, pokazującą, że taka wspólnotowa perspektywa jest możliwa. Drogowskazami w tej wielowątkowej wyprawie będą różnorodność, dialog, szacunek i wrażliwa ciekawość drugiego człowieka. 

Dialog z przedstawicielami innych wyznań i kultur był obecny w całym pontyfikacie Jana Pawła II – podkreśla Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Tej szczególnej nocy możemy świętować razem z całym miastem zapraszając na nasz dziedziniec nie tylko warszawiaków, ale także powiększającą się społeczność ukraińską. Cieszymy się, że program naszego wydarzenia udało nam się w dużej mierze skonstruować dwujęzycznie.


Mateusz Toma, koordynator projektu, dodaje: W tym roku przygotowaliśmy dla odwiedzających nie tylko próbkę tego, czym na co dzień zajmuje się Centrum, ale także szereg wysokiej klasy wydarzeń kulturalnych, dla których warto wybrać się na Foksal, skrojonych specjalnie na Noc Muzeów. Aby ukazać obraz żyjącej kamienicy zaprosiliśmy do współpracy wielu artystów: Mariusza Libla, który specjalnie na ten wieczór, zaprojektował wielkoformatową instalację wizualną nawiązującą do hasła naszego wydarzenia: „Jeden człowiek, wiele wymiarów”. Na balkonie wystąpią z ormiańskim repertuarem folkowym wybitni awangardowi muzycy: Olgierd Dokalski i Stanisław Matys, a na dziedzińcu Chór CMJP2 pod batutą Jana Krutula wykona m.in. „Cztery pieśni kurpiowskie” oraz „Modlitwę o pokój” w języku polskim i ukraińskim. Nasze zaproszenie przyjęła także Fundacja Rubin, tworząca Żywą Bibliotekę Warszawa, która umożliwi nam wsłuchanie się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie sposób usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi, jak np. opowieść samodzielnej mamy, mężczyzny z niepełnosprawnością, osoby w cyklu przemocowym czy muzułmanki – wylicza Mateusz Toma. – Bo za fasadą kamienicy zawsze stoją konkretne osoby.

W PROGRAMIE


ŻYWA BIBLIOTEKA (19:00-21:30, 22:00-23:00)
INSTALACJA „WSŁUCHAJ SIĘ W MYŚL” (19:00-23:00) – fragmenty nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego do wysłuchania w specjalnym wyciszonym pokoju.
KONCERT BALKONOWY NA TRĄBKĘ I DUDUK – duet O. Dokalski / S. Matys (20:00, 21:00, 22:00)
FRAGMENTY Z ARCHIWÓW FESTWALI NOWE EPIFANIE ORAZ MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU (20:20, 21:20, 22:20)
WIELKOFORMATOWA INSTALACJA M. LIBLA i Z. KUSCH (20:00-23:00) 
KONCERT CHÓRU CMJP2 (21:30)

Pełen program Nocy Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II dostępny na stronie –https://www.centrumjp2.pl/noc-muzeow-2022/


Źródło: centrumjp2.pl