Nowa wystawa w BWA - Maciej Syrek "Rzeźba"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-09-18

Wystawa: Maciej Syrek „Rzeźba” 50-lecie twórczości artystycznej

Termin wystawy: 20 września - 12 października 2024

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę „Rzeźba” autorstwa Macieja Syrka. Wystawa jest zwieńczeniem 50-lecia twórczości artystycznej artysty. Wystawę można oglądać od 20 września do 12 października br.

Maciej Syrek zapamiętał na całe życie łacińską sentencję uwiecznioną na fasadzie pracowni Andrzeja Lenika:„Ars longa, vita brevis”- „Sztuka jest wieczna, a życie krótkie”. Był to prapoczątek jego spotkania ze sztuką. Studia na ASP w Krakowie rozpoczął w pracowni Antoniego Hajdeckiego. Jego asystentem był Jan Siek, który miał świetny kontakt ze studentami. Jarosław Heger uczył go rysunku, zaś ceramiki Ludwika Szemiot – Bursa [wdowa po przedwcześnie zmarłym znakomitym poecie].

- Do dziś czuję związek z dziadkiem. Jako kilkunastoletni chłopak byłem natchniony atmosferą jego pracowni: pamiętam zapach lipy, ciszę która tkwiła gdzieś pomiędzy niedokończonymi rzeźbami...Ta łączność utrzymuje się do dziś. Miałem kiedyś terminowe zamówienie. Praca zupełnie mi nie szła. Położyłem się spać i we śnie zobaczyłem dziadka. Miał surową minę. „Wałkoniu – powiedział - Masz tyle do roboty. Wstawaj, weź się do pracy!”. Cóż mogłem zrobić? Obudziłem się i poszedłem do swojej pracowni. Była godzina trzecia nad ranem.” - tak Maciej Syrek wspomina dziadka Józefa Smoczeńskiego, który pokierował jego życiem.

(Fragment tekstu do wystawy autorstwa Antoniego Adamskiego)

 

Maciej Syrek o sobie:

Urodziłem się 20 stycznia 1951 roku w Wojkówce k. Krosna. Po ukończeniu szkoły podstawowej i maturze w Technikum Elektrycznym w Turaszówce w 1969 roku postanowiłem studiować w ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W 1975 roku uzyskałem dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych. W czasie studiów uczestniczyłem w zajęciach w pracowni rysunku, którą prowadził prof. Jarosław Heger oraz w zajęciach w pracowni ceramicznej prowadzonej przez prof. Ludwikę Szemioth - Bursę. Rzeźbę z kamienia studiowałem w pracowni Józefa Potępy, a odlewy w brązie u prof. Bronisława Chromego. Przez cały okres studiów studiowałem rzeźbę w pracowni Anotniego Hajdackiego. Po ukończeniu studiów pracowałem w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie na stanowisku instruktora plastyka oraz w Urzędzie Miejskim jako Plastyk Miejski.

Po roku 1980 założyłem własną autorską pracownię plastyczną. Współpracowałem z wieloma zleceniodawcami wykonując prace rzeźbiarskie.

Również praktykowałem szkło unikatowe i tworzyłem prace w ceramice.

Źródło: bwakrosno.pl