Paul Gauguin i jego egzotyczny raj

Strona główna » Polecamy Dodano: 2019-01-28

Paul Gauguin i jego egzotyczny raj

Paul Gauguin był malarzem, grafikiem oraz rzeźbiarzem. Ten prekursor postimpresjonizmu i modernizmu znany był z używania żywych kolorów, uproszczonych form i spłaszczonej perspektywy, co skłoniło badaczy do uznania go za malarza mającego wpływ na prymitywizm, fowizm, kubizm i surrealizm. Buntownik, zarówno w sztuce, jak i w życiu, odrzucił burżuazyjne wychowanie i wygodną pracę maklera papierów wartościowych, aby poświęcić swoje życie malarstwu. W końcu przerażony hipokryzją cywilizacji opuścił Paryż i zamieszkał na Morzu Południowym - najpierw na Tahiti, a potem na Wyspach Markizów. Do końca swego życia nie powrócił już do Europy.

Za życia jego obrazy artysty nie cieszyły się dużym uznaniem. Ponieważ nie zarabiał na sztuce, miał problem z utrzymaniem rodziny. Z tego powodu jego żona Mette opuściła go, zabierając ze sobą dzieci. Uciekając od osobistych i finansowych trudności, Gaugin chciał udać się do Polinezji Francuskiej. Jak większość białych mieszkańców Zachodu marzył o raju, a historie o kulturze i religii Thaiti, tylko rozpalały jego wyobraźnię.

Nieuchwytny raj

Gauguin obiecał swojej żonie, że wróci do Francji bogaty, wpływowy i gotowy na nowy początek. Na Thaiti wylądował po raz pierwszy 9 czerwca 1891 r. w porcie Papeete, będącym stolicą francuskiej Polinezji. Kiedy ta przyczółka francuskiego kolonializmu zaczęła być zbyt ograniczająca, Gauguin przeniósł się do jeszcze bardziej odległego miejsca -wyspy Markizów, w poszukiwaniu prymitywnej sielanki.

 Jego pierwszy dwuletni pobyt (1891-1893) był poświęcony poszukiwaniom, które pozwoliły mu później rozwinąć nowy styl malowania. Po powrocie do Paryża jego twórczość wzbudzała duże zainteresowanie wśród młodych malarzy ze względu na swoją oryginalność, dekoracyjny charakter i jasne kolory kompozycji.

W 1895 Gauguin wrócił na Tahiti. Ostatnie lata malarza były naznaczone problemami prawnymi, trudnościami finansowymi, ciężką depresją i złym stanem zdrowia. W 1901 r. artysta osiedlił się na małej wyspie Hiva Oa w Polinezji Francuskiej, gdzie zmarł.

Artystyczna ewolucja

Jego fascynacja kulturami lokalnymi i podróż do ekscytującej i rzekomo egzotycznej krainy przyniosła nową erę w jego życiu, odświeżając jego artystyczną karierę jako malarza. Barwy, których używał artysta stały się bardziej żywe, a kształty odważniejsze. Jego twórczość była wpływowa dla francuskiej awangardy i wielu współczesnych artystów, takich jak Pablo Picasso i Henri Matisse.

Tahitańskie arcydzieła Gauguina znajdują się teraz w najważniejszych muzeach i galeriach na całym świecie, w tym Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Museum of Fine Arts w Bostonie, National Gallery w Waszyngtonie, Musee d'Orsay w Paryżu, Hermitage Muzeum w Petersburgu i Muzeum Puszkina w Moskwie.

Autor: Auxioner.com