Początek jesiennej trasy Artrosis

Strona główna » Imprezy Dodano: 2015-09-14

Początek jesiennej trasy Artrosis promującej najnowszy album Odi Et Amo i celebrującej XX lecie istnienia zespołu. Zapraszamy!

18.09 Warszawa - Znośna Lekkosć Bytu + Lorien! godz.19:00 bilet 30zł

19.09 Łódź - ŁDK + Gemini Abyss! godz 19:00 bilet 30zł

20.09 Zielona Góra - 4Róże dla Lucienne + Hype godz 19:00 bilet 30zł

 

Biografia

Artrosis powstał w 1995r. w Zielonej Górze. Początkowo muzyka, mimo iż z charakterystycznymi dla rocka gotyckiego instrumentami klawiszowymi i elektroniczną perkusją, opierała się w dużej mierze na ciężkim, gitarowym brzmieniu. Zespół na ogólnopolskiej scenie zadebiutował w 1996 roku, na trzeciej edycji festiwalu Castle Party.

Debiutancki Ukryty wymiar stał się wzorem dla wielu kolejnych zespołów grających metal gotycki, który dzięki Artrosis pod koniec lat 90ych osiągnął szczyt popularności. Dzięki takim utworom jak „Nazgul” czy „Szmaragdowa noc” Artrosis momentalnie trafił do pierwszej ligi polskich zespołów metalowych bijąc rekordy popularności. Płyta zebrała wiele pochlebnych recenzji i zapoczątkowała modę na metal gotycki w Polsce. W 1998 anglojęzyczna wersja Ukrytego Wymiaru (Hidden Dimension) ukazała się poza granicami Polski za sprawą wytwórni Hall of Sermon, której właścicielem jest Tilo Wolff z zespołu Lacrimosa a w Polsce premierę miał LP W imię nocy.

W 1999 roku zespół zadebiutował na kolejnym wielkim festiwalu - Metalmanii - jednocześnie odchodząc nieco od korzeni metalowych. Pośród kwiatów i cieni to kompozycja przepięknych ballad oraz ostrzejszych i szybszych utworów z dużym potencjałem komercyjnym. Płyta promowana trasą u boku Anathemy została bardzo dobrze przyjęta a wkrótce potem ukazał się DVD Live in Kraków.

Rok 2001 był bardzo owocny dla zespołu, w przeciągu pół roku na sklepowych półkach pojawiło się aż sześć wydawnictw. Na pierwszy ogień poszedł album nagrany podczas koncertu w radiowym studiu Koncert w Trójce. Pojawiły się na nim znane już utwory lecz w specjalnych wersjach lub „unplugged”. Znalazły się tam również utwory niegrane do tej pory przed publicznością. W lutym na rynku pojawiły się reedycje dwóch pierwszych albumów. Wszystkie utwory zostały nagrane na nowo oraz dodano kompozycje bonusowe zagrane z udziałem perkusisty Inferno (Behemoth).

Czwarty album zespołu zatytułowany Fetish oddalił się muzycznie od dotychczasowego brzmienia. Pojawiły się liczne loopy, przestery, szumy i brzmienia charakterystyczne dla industrialu. Płyta jest przesiąknięta elektroniką, lecz gitary nie straciły swojego znaczenia. Artrosis nagrał też również pierwszy w swojej karierze cover - „Mur” z repertuaru Pornografii. Zmiana kierunku i ostatecznie odejście od metalu gotyckiego okazuje się strzałem w dziesiątkę. Fetish jest bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i zostaje doceniony przez branżę nominację do Fryderyków.

Artrosis 2006
Piąta płyta długogrająca zatytułowana Melange jest muzyczną kontynuacją poprzedniej i jednocześnie ostatnią nagraną przez wydawałoby się niezniszczalny duet Medeah / Niedzielski. W 2004 r. Maciej opuszcza Artrosis.

Jednak Artrosis nie zaniechał grania i 9 października 2006 r. ukazała się płyta Con Trust z nowym składem i po raz pierwszy z żywą perkusją. Przyniosła ona dziesięć utworów a promowana była przez „Tym dla mnie jest” oraz „W półśnie” do których zostały nakręcone teledyski. Zagrany bardziej rockowo oddalił się od muzyki klimatycznej ponownie bardziej w stronę metalu gotyckiego. Pomimo licznych koncertów zespół bardzo długo nie mógł nagrać kolejnej płyty i z końcem 2010 roku muzycy rozstali się.

 

Artrosis 2011
To z kolei sprawiło, że nastąpiło ponowne spotkanie twórców sukcesu Artrosis. Po rozstaniu, które nastąpiło siedem lat temu, nikt nie wierzył, że duet Medeah / Niedzielski nagra ponownie razem płytę pod szyldem Artrosis. Choć oboje udowodnili, że potrafią istnieć osobno, nie ma wątpliwości że dopiero w połączeniu potrafią stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego. Ta najdłuższa przerwa wydawnicza w historii zespołu została przerwana dopiero przez zmianę składu przez Medeah i powrót Niedzielskiego. Na nowy album Artrosis powrócił na ścieżkę mrocznej elektroniki podpartej klimatyczną gitarą. Imago to płyta, która doskonale wpisuje się w swoiste brzmienie albumów Fetish i Melange. Mocne wejście w elektronikę, powrót do automatu perkusyjnego to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne jej cechy. Jednak nie zabrakło też na niej lżejszych gatunkowo utworów, gdyż podobnie jak na Con Trust wiele z utworów jest autorstwa Medeah, która wykreowała bardziej melodyjną i chwytliwą część Imago. Maciej natomiast pozostał wierny psychodelicznym wizjom i twardym, mocnym beatom zamieniając anioła w maszynę.

Odi Et Amo czyli "nienawidzę i kocham" to ósmy album Artrosis, który ma swą premierę w dwudziestolecie istnienia zespołu. Po mocno elektronicznym i niemalże industrialnym Imago, Odi Et Amo to pokłon w stronę fanów z utęsknieniem czekających na następcę kultowego Ukrytego Wymiaru. Słychać na niej echa debiutanckiej płyty co podkreślają z premedytacją użyte frazy, wplecione w nowoczesny aranż. Zespół tym razem mocno postawił na gitary, które stanowią bardzo wyraźne tło dla mocnych i momentami bardzo drapieżnych wokali. Podnosi to ciężar albumu, jednak nie brakuje tu również klimatycznych i charakterystycznych dla grupy melodyjnych fragmentów. Odi Et Amo jest albumem, na którym odnaleźć można wszystkie muzyczne ścieżki, którymi zespół podąża od dwudziestu lat.
 

Źrodlo: http://www.artrosis.pl/