Pokaz filmu dokumentalnego "8. DZIEŃ CHAMSINU”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2024-06-07

W ramach wydarzeń towarzyszących programowi Roku Marka Hłaski w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się specjalny pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „8. DZIEŃ CHAMSINU”, w reż. Zviki Gregorego Portnoya. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami dokumentu, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w poniedziałek 10 czerwca o godz. 18:00, jest wolny.
 
Pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami odbędą się w Studiu U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy 
 
Wielopiętrowy, hipnotyczny i transowy. „8. Dzień Chamsinu” to dokument, w którym osobista perspektywa przeplata się z literaturą. To opowieść o Marku Hłasce w Izraelu, który staje się jego azylem, inspiracją, pułapką. Film został zilustrowany nigdy wcześniej nie pokazywanymi archiwaliami z życia Hłaski oraz miejsc, które wybrał na swój tymczasowy azyl. Jest opowieścią o państwie ze snów, które dla wielu okazało się koszmarem, co czujne oko pisarza dostrzegło już ponad pół wieku temu. To, co miało być gniewnym życiem i legendą, staje się przymusem. Człowiek – własnym cieniem. Społeczeństwo – cieniem swojej legendy. 
 
Zarówno w materiale archiwalnym, jak i współczesnym, kamera identyfikuje ludzi, którzy są jak wyjęci wprost z kart prozy Hłaski, udowadniając, że ta proza ma wartość dokumentalną. „8. Dzień Chamsinu” prezentuje unikatowe materiały archiwalne z kolekcji prywatnych, zabawne segmenty z kronik propagandowych, fragmenty powieści Hłaski. Nieoczywiste, nowatorskie ujęcia montażowe pokazują „chowane pod dywan” elementy rzeczywistości młodego państwa, a zdjęcia współczesne w duchu street photography za dnia przepalone zabójczym światłem Bliskiego Wschodu, a w nocy tonące w mroku „brudnych czynów” — to autorska wizja Hłaski, za którą reżyser konsekwentnie podąża. 
 
Reżyserem, autorem zdjęć i scenariusza filmu, który swoją polską premierę miał podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, jest Zvika Gregory Portnoy. Producentką filmu jest Maria Krauss, a za montaż odpowiada Zuzanna Solakiewicz. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk. 
 
Wstęp na pokaz i spotkanie z twórcami jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w  Studiu U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 
 
Źródlo: cke.waw.pl