Polski film dokumentalny "Rdza" wygrywa festiwal "Zakochani w sztuce"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-10-29

Polski film dokumentalny "Rdza" wygrywa festiwal "Zakochani w sztuce" w Sankt Petersburgu
 
W miniony weekend ogłoszono zwycięzcę tegorocznej edycji Festiwalu "Zakochani w sztuce" (Влюбленные в искусство) w Sankt Petersburgu. Grand Prix i statuetka "Złotego Stefana" trafiła w ręce reżysera Rafała Małeckiego za film dokumentalny pt. "Rdza", przedstawiający twórczość polskiej artystki rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak-Borcz. 
 
 
Festiwal "Zakochani w sztuce" (Влюбленные в искусство) prezentuje filmy dokumentalne, fabularne i animowane dotyczące kultury i sztuki oraz takie, które pozwalają przybliżyć sylwetki uznanych i debiutujących artystów z różnych zakątków świata. Tegorocznymi selekcjonerkami były Antonina Stefanskaja, przedstawicielka Festiwalu Filmowego w Cannes i Victoria Tsetlina, przedstawicielka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Jury festiwalu obradowało pod przewodnictwem reżysera i producenta Feliksa Michajłowa, który wywiadzie dla Rossijskiej Gaziety powiedział: „Ciekawe jest dla mnie, jak artyści - doświadczeni lub nowicjusze - opowiadają o naszych czasach w filmach dokumentalnych i fabularnych, jak bardzo zmienia się język opowieści, czy zachowane są tradycje kina rosyjskiego, jakie motywy poruszają człowieka”.

W skład Jury weszli ponadto:
Natalia Ivanova, producentka, członkini Europejskiej Akademii Filmowej.
Valeryj Ruzin, członek Międzynarodowej Akademii Zarządzania, producent, uznany rosyjski twórca filmowy.
Paweł Daniłov, profesor Wydziału Produkcji Filmowej i Telewizyjnej GIKIT, członek Związku Filmowców Rosji.
Anastazja Diakova, reżyserka, producentka, prezenterka telewizyjna, dziennikarka.
Julia Mitrofanova, szefowa Public and Media Relations LLC "Gazprom Recykling" .
Dmitrij Semenov, reżyser, producent filmów animowanych, laureat międzynarodowych festiwali filmowych.
Armine Avdalyan, prezeska Akademii Telewizji i Radia Armenii, reżyserka, producentka.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w studio "Lendok" w minioną sobotę i była transmitowana w mediach społecznościowych. Grand Prix festiwalu otrzymał film „Rdza” w reżyserii Rafała Małeckiego. W wywiadzie prasowym reżyser przyznał, że do nakręcenia "Rdzy" zainspirowała go twórczość Andrieja Tarkowskiego, dlatego polski twórca był bardzo szczęśliwy, że film mógł startować w konkursie festiwalu odbywającego się w Rosji. Reżyser wysłał do publiczności nagranie wideo, w którym wyraził swoją radość z powodu otrzymania tak ważnej dla niego nagrody.
 


Film dokumentalny "Rdza" jest filmem obserwacyjnym, przedstawiającym polską artystkę i profesorkę krakowskiej ASP Mariolę Wawrzusiak-Borcz. Widz ma okazję zobaczyć rzeźbiarkę w trakcie pracy, jej warsztat, zaskakujący świat stref poprzemysłowych, po którym się porusza i poznać jej filozofię uprawiania sztuki. W tym obrazie życie przeplata się ze sztuką, a tajemniczy, medytacyjny i post-apokaliptyczny klimat filmu odzwierciedla realne niepokoje panujące w świecie, którym ostatnio zawładnęła pandemia. Do tej pory "Rdza" była pokazywana na ponad 40 festiwalach i otrzymała 8 nagród. 
 
 
RAFAŁ MAŁECKI
Absolwent AMA Film Academy oraz Szkoły Wajdy. Studiował także języki obce i tłumaczenie w Amsterdamie, Antwerpii i Krakowie. Scenarzysta, reżyser, montażysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Interesuje się kinem zaangażowanym społecznie oraz artystycznym. Współzałożyciel i współwłaściciel studia postprodukcyjnego Moviematic. Jego debiut reżyserski, film dokumentalny "Rdza" był już wcześniej kilkakrotnie nagradzany:
 
2021 FilmArte Festival in Madrid, Hiszpania - Best Short Award
2021 The Fine Arts Film Festival in Venice, USA - Best Cinematography Award
2021 River Film Festival, Włochy - Jury Special Mention
2021 Semana de Cine de Lugo, Hiszpania – Special Mention
2021 Złoty Samorodek, Polska – Best Documentary Award
2021 Cinalfama, Portugalia – Best Debut Award, Best Medium or Feature Award
2021 In Love with Art Festival, Rosja – Grand Prix

Źródło: polishdocs.pl