Premiera albumu SILENT WITNESS II

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-10-04

10.10.22 ukaże się drugi album projektu Silent Witness, do którego pomysłodawca - Radek Bond Bednarz - zaprosił 9 muzyków z całego świata, w tym legendarnego Jimiego Tenora. 

 

Już dziś zapraszamy na premierę singla „Somba” z udziałem znakomitego tanzańskiego artysty - Sinaubi Zawose. Klip powstał na Zanzibarze. 
 

 
Silent Witness to otwarty projekt solowy Radka Bond Bednarza, który jako główny kompozytor, aranżer i producent zaprasza do współpracy artystów z całego świata napotkanych na swojej drodze...

Pierwszy album Silent Witness ukazał się w 2019 roku. Do współpracy Bond zaprosił Mieko Miyazaki (koto) oraz Loup'a Barrow (cristal baschet). Wśród gości pojawili się także trębacz Sebastian Studnitzky, perkusista Samuel Rohrer oraz francuska wokalistka Mood. Drugie wydawnictwo Silent Witness zawiera 8 utworów z udziałem kolejnych gości reprezentujących różne kultury muzyczne: Ben Aylon (Izrael), Jimi Tenor (Finlandia), Moussa Diallo (Mali), Stevo Atambire (Ghana), Sinaubi Zawose (Tanzania), Erland Dahlen (Norwegia), Mari Kvien Brunwoll (Norwegia), Marek Pędziwiatr (Polska), Łukasz Dembiński (Polska).
 
 
10.10 premiera albumu SILENT WITNESS II 
11.10 Silent Witness feat. Mieko Miyazaki & Ben Aylon | MANGGHA KRAKÓW
13.10 Silent Witness feat. Mieko Miyazaki & Ben Aylon | JAZZ & THE CITY SALZBURG
14.10 Silent Witness feat. Mieko Miyazaki | JAZZ & THE CITY SALZBURG
19-23.10 WOMEX 2022 Lisbon
www.silentwitness.online
 
Radek Bond Bednarz
muzyk, basista, kompozytor, producent. W latach 2005-2016 lider zespołu Miloopa, z którym wydał 4 albumy i występował na największych europejskich festiwalach. Założyciel międzynarodowego power trio Hang Em High z Lucienem Dubuis i Alfredem Voglem, z którym od 2013 wydał 4 autorskie albumy i występował na całym świecie. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Dele Sosimi, Jojo Mayer, Guo Gan, Wu Wei, Josh Dion, Lucas Ubi Zawose, NFM Filharmonia Wrocławska. Prezentował nowatorskie techniki gry na gitarze basowej podczas elitarnych imprez Bass Day u boku Reggie Washingtona czy Doug'a Wimbisha. Pomysłodawca i dyrektor platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session, współtwórca przestrzeni Eklektik Art we Wrocławiu. Od 2019 roku rozwija Pamoja Zanzibar Festival, spektakularną ideę jedności w Afryce Wschodniej. 
 
Sinaubi Zawose
urodził się w muzycznej dynastii rodziny Zawose, największego plemienia Gogo w Afryce Wschodniej. Zaczynał pod kierunkiem swojego ojca, dr. Hukwe Ubi Zawose, legendarnego tanzańskiego muzyka, mistrza muzyki Gogo i wodza dynastii Zawose, współpracującego m.in. z Peterem Gabrielem. W 2020 SinaUbi nawiązał współpracę z Radkiem Bondem Bednarzem, muzykiem i producentem z Polski, założycielem platformy artystycznej Pamoja Zanizbar. Efektem spotkania jest m.in. projekt Sinaubi Zawose & Pamoja Zanzibar łączący pokolenia, dostarczając wyjątkową mieszankę tradycyjnej i współczesnej muzyki i tańca plemienia Gogo, z przekazami śpiewanymi w dialektach Gogo oraz Suahili.
 
 
Jimi Tenor
fiński saksofonista, flecista, kompozytor, producent, projektant mody i eksperymentator. Nazywany Andym Warholem sceny muzycznej. Swoją karierę zaczynał w zespole Shamans. W ciągu ponad 30 letniej działalności wydał wiele albumów m.in. z projektem Kabu Kabu, UMO Jazz Orchestra oraz legendą afrobeat'u Tony Allenem.

 

Ben Aylon
pochodzący z Izraela muzyk i perkusista przekraczający granice współczesnej gry na afrykańskich i blisko-wschodnich bębnach. Znany z wybuchowych, płonących rytmów, charakterystycznego hybrydowego stylu gry na perkusji. Ben tworzy potężne plemienne brzmienie na dziesięcioczęściowym zestawie bębnów i gra na Xalam, senegalskim instrumencie smyczkowym. Uczył się pod okiem legendarnych bębniarzy z Senegalu, Aly Ndiaye Rose i Doudou Ndiaye Rose, a jego powszechna popularność zbliżyła go do samego Youssou N'doura. Nominowany do nagrody Best Artist 2022 przez magazyn Songlines za solowy album „Xalam”, występował i nagrywał ze światowej sławy muzykami, takimi jak Pino Palladino, Blake Mills, Cheikh Lo, Bombino, Yossi Fine, Amy Sacko.

 

Moussa Diallo
Na początku lat 70. urodzony w Mali Moussa Diallo przebył drogę z Mali do Danii, kraju swojej matki. Wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych duńskich basistów, występując i nagrywając z wieloma czołowymi artystami rockowymi, popowymi, soulowymi i jazzowymi. Dziś Moussa Diallo nadal występuje na całym świecie z muzyką, która rysuje oczywiste linie na jego afrykańskim dziedzictwie, łącząc wpływy afrykańskie i europejskie. Wydał ponad 10 albumów solowych, będąc aktywnym także na polu edukacji z projektem "For Kids". Moussa Diallo otrzymał wiele nagród m.in. Duńska Nagroda Muzyczna za najlepszy album (2003) Go Global World Music Award (2008) Danish Music Award „Najlepszy utwór” (2011), DJBFA Hædersprisen (2018) Danish Music Award "Muzyk/Piosenkarz roku” (2019).

 

Stevo Atambire
neo-griot grupy etnicznej Frafra, zamieszkującej tereny północnej Ghany. Stevo jest mistrzem Kologo (2-strunowy przodek banjo). Wydał 5 albumów studyjnych oraz wiele teledysków. Stevo odbywa częste tournée po większości Europy i Afryki z Wanlov the Kubolor i swoim zespołem Alostmen.

 

Erland Dahlen
norweski perkusista, znany z długoletniej współpracy z Nilsem Petterem Molvaerem oraz zespołem Eivind'a Aarseta. W 2012 wydał swój pierwszy solowy album "Rolling Bomber". Oprócz perkusji Erland Dahlen gra na wielu instrumentach m.in na pile i dzwonach.

 

Mari Kvien Brunwoll
norweska wokalistka, która od kilku ostatnich lat przyciąga uwagę solową koncepcją, w której głos staje się nieprzewidywanym ekscytującym instrumentem uzupełnianym o małe elektroniczne i akustyczne instrumenty w brzmieniu inspirowanym jazzem, popem i muzyką folkową. Występuje solo oraz z zespołem Building Instrument, z którym wydała trzy albumy.

 

Marek "Latarnik" Pędziwiatr
pianista jazzowy, producent muzyczny, kompozytor, aranżer, wokalista, dj, raper.
Pochodzący ze Świnoujścia współzałożyciel i członek zespołów EABS, Błoto, Ludojad.
Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka (Paulina Przybysz „Chodź Tu”, 2018). Nominowany do nagrody Paszporty Polityki (2017, 2020). Absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego.

 

Łukasz Dembiński
muzyk perkusjonalista, założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, w szczególności bębnów afrykańskich. Najczęściej grający na djembe, congach, cajonie, calabash, dundunach. Na albumie Silent Witness usłyszeć do można na handpanie - stalowym instrumencie perkusyjnym zainspirowanym tradycyjnym karaibskim steel panem i jego unikalnym kształtem.

Źródło: gig-ant.pl