Premiera chińskiego dramatu tańca ludowego "Mulan” w USA

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-10-05

Premiera chińskiego dramatu tańca ludowego „Mulan” w USA 

Wieczorem 23 września czasu lokalnego (EST), przy akompaniamencie lirycznej melodii chińska bohaterka Mulan wystąpiła w Teatrze Wang w Boston Boch Center w Stanach Zjednoczonych. Przestawiła nie tylko klasyczną legendę, lecz także pokazała nowe zjawisko wymiany kulturalnej. Średnio co 10 minut cała publiczność wybuchała brawami. Była to premiera chińskiego dramatu tanecznego „Mulan” w Stanach Zjednoczonych, która zachwyciła wielu zagranicznych widzów. Ponad 50 aktorów przekazało publiczności niepowtarzalny orientalny czar swoimi wspaniałymi umiejętnościami tanecznymi. Kiedy podniesiono kurtynę, oklaski i wiwaty trwały przez pełne 15 minut, co wystarczyło, aby wyrazić entuzjazm i miłość ponad 1600 widzów do chińskiej sztuki.

Huang Ping, konsul generalny Chin w Nowym Jorku, Shang Jiyuan, radca kulturalny Konsulatu Generalnego Chin w Nowym Jorku, Michael Thomas, przewodniczący New England Higher Education Commission, i Tweed Roosevelt, przewodniczący Roosevelt Institute of Long Island University, oraz inni goście, którzy przybyli obejrzeć przedstawienie, wysoko je ocenili.

Huang Ping powiedział: „To nie jest tylko przedstawienie, ale most, który łączy serca ludzi z Chin i Stanów Zjednoczonych oraz promuje dwustronną wymianę”. Z kolei Tweed Roosevelt z rodziny Rooseveltów wykrzyknął: „To naprawdę wspaniały występ!”.

Mulan jest znaną na całym świecie kulturową własnością intelektualną Chin. Amerykańska publiczność zna postać Mulan - już w 1998 roku Disney nakręcił film animowany pt. „Mulan”, a w 2020 roku na całym świecie ukazał się film akcji Disneya o tym samym tytule.

Dramat taneczny „Mulan” zgromadził najwyższej klasy chiński zespół kreatywny i jest koprodukowany przez Ningbo Performance & Arts Group, Central Opera House i Wuhan Huangpi District Government. Został nagrodzony Lotus Award, najwyższym wyróżnieniem w chińskiej sztuce tańca. Dramat ten miał swoją premierę w National Centre for the Performing Arts w 2017 roku i od tego czasu został wystawiony prawie 100 razy w całych Chinach, z 6 kolejnymi występami w Bostonie i Waszyngtonie. „Chociaż musieliśmy przezwyciężyć zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej i innymi czynnikami, artyści byli bardzo podekscytowani. Nie spodziewaliśmy się, że amerykańska publiczność będzie tak entuzjastycznie nastawiona” - powiedziała Hao Ruoqi, która grała rolę Mulan.

Rick z Bostonu przyszedł na pokaz z żoną. Powiedział: „Poziom tancerzy był bardzo wysoki! Kostiumy aktorów i scenografia również mają bardzo charakterystyczne, chińskie cechy”. Steve, inny członek widowni, powiedział: „Część występu, gdy Mulan wyrusza na wojnę, był wspaniały i zasługuje na pełną rekomendację. Dramat taneczny wyraża tęsknotę za pokojem, który jest wspólnym dążeniem ludzkości”.

Warto wspomnieć, że 15-metrowej średnicy 7-tonowy „okrągły gramofon” na scenie przełamuje ograniczenia czasu i przestrzeni, tworząc więcej scen na jednej scenie. „Byłem w Chinach. Ich historia i kultura jest intensywna. W moim odczuciu Mulan jest bardzo tradycyjna. Nie spodziewałem się, że scena tego dramatu tanecznego będzie tak nowoczesna!” - powiedział dziennikarzom Michael Thomas.

Lin Hong, prezes Ningbo Performance & Arts Group, powiedział: „Ningbo znajduje się obok Szanghaju i jest ważnym miastem portowym w Chinach, w którym w ostatnich latach stale powstają wspaniałe dzieła. Mamy nadzieję, że ten występ odegra pozytywną rolę w wymianie i wzajemnym docenianiu cywilizacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi”.

 

Źródło: pap.pl