Premiera filmu Święto ognia

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-09-22

Święto ognia - najnowszy film Kingi Dębskiej.

W pełni jesiennego nastroju, kinomani z całej Polski będą mieli okazję przenieść się w magiczny świat tworzony przez Kingę Dębską. 6 października na ekrany kin trafi Święto ognia, dzieło już teraz zyskujące miano jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Reżyserka tak znanych i cenionych produkcji, jak Moje córki krowy oraz Zabawa zabawa, przedstawia nam historię przepełnioną emocjami. 

W swoim najnowszym projekcie, inspirując się delikatnością Amelii oraz magicznością Nietykalnych, Kinga Dębska opowiada historię Anastazji - wrażliwej dwudziestolatki, której życie wypełnione jest wielkimi wzruszeniami, pierwszą miłością i młodzieńczymi marzeniami. Obraz nie jest jednak prostą historią z życia młodej kobiety. Jest głębokim spojrzeniem na rodzinne więzi, sekrety skrywane przez lata, jest refleksją na temat relacji z bliskimi oraz wielką lekcją optymizmu. 

Wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu. Świat po seansie będzie wyglądał inaczej.
Kinga Dębska, reżyserka

W jedną z głównych ról wcieliła się Joanna Drabik, tancerka Polskiego Baletu Narodowego. Artystkę możemy podziwiać na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej we wszystkich najważniejszych produkcjach z repertuaru Polskiego Baletu Narodowego. 
Tancerka współpracuje też ze szkołami baletowymi w Warszawie i Bytomiu, tworząc choreografie do przedstawień dyplomowych i na konkursy. W ramach polsko-norweskiego projektu edukacyjnego zrealizowała pracę In/Out, prezentowaną na scenie Opery w Oslo. Była choreografem Don GiovanniegoMozarta w realizacji Jitki Stokalskiej na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Współtwórca choreografii w ramach corocznych warsztatów baletowych Kreacje. 
Zdjęcia do filmu realizowane były w przestrzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.


Inspiracją dla scenariusza stał się bestseller Jakuba Małeckiego, laureata prestiżowej nagrody literackiej im. Norwida z 2021 roku. Zapraszamy wszystkich miłośników kina na prawdziwą ucztę dla ducha i serca – Święto ognia już 6 października w kinach.

Film bierze udział  w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych a jego festiwalowa premiera zaplanowana została na 21 września.

Nigdy nie wyobrażałem sobie, że któraś z moich książek mogłaby zostać zekranizowana. Możliwość przyglądania się z bliska skomplikowanej pracy wszystkich tych ludzi, ze wspaniałą Kingą Dębską na czele, było dla mnie przeżyciem, które zapamiętam na zawsze.
 Jakub Małecki, autor książki


Reżyseria: Kinga Dębska
Produkcja: Piotr Dzięcioł Opus Film , Polska 2023 
Koprodukcja: CANAL+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, AXI Immo Group, „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Dystrybucja: Kino Świat Canal + Company
Scenariusz: Kinga Dębska na podstawie powieści: Święto ognia Jakuba Małeckiego
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Montaż: Jarosław Kamiński
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Obsada: Kinga Preis,Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski
Data premiery: 6 października 2023

Partnerem produkcji jest Teatr Wielki – Opera Narodowa
Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Źródło: teatrwielki.pl