Premiera płyty GRANAT & KREDA PIANO DUO "Franz Schubert. Piano Music for 4 Hands"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-11-10

Jeden koncertowy Steinway i dwoje natchnionych pianistów. Tamara Granat i Adrian Kreda - GRANAT & KREDA PIANO DUO - zapraszają na wirtuozerską Schubertiadę na cztery ręce.

 

Pianiści, którzy wykonują utwory Franza Schuberta na cztery ręce, zgodnie powiadają: to piękno absolutne. Kompozycje wiedeńczyka są wyjątkowe pod względem technicznym (gdy chodzi o zręczność palców, barwę dźwięku i dbałość o szczegóły interpretacji), angażują cały kunszt artysty, 

a do tego wymagają wrażliwość i delikatności - cech, których trudno się nauczyć, a które trzeba 
w sobie odkrywać i pielęgnować. 
Swoją myśl kompozytorską Schubert podjął bezpośrednio po Mozarcie, poświęcając muzykowaniu na cztery ręce ogromną uwagę i rozwijając trudną sztukę gry w duecie. Pisał allegra, divertimenta, fantazje, fugi, marsze, uwertury, polonezy, ländlery, ronda, sonaty, wariacje… Gdyby zebrać je wszystkie w jednym cyklu nagrań, trwałyby ponad osiem godzin! 
GRANAT & KREDA PIANO DUO wybrało z tego bogactwa tylko część, rejestrując niespełna osiemdziesiąt fascynujących, różnorodnych minut.
Tamara Granat (laureatka prestiżowych konkursów pianistycznych, animatorka kultury i wieloletnia liderka DUO GRANAT) i Adrian Kreda (obecnie dziekan w Konserwatorium Muzycznym 
w szwajcarskiej Genewie) znają się od 35 lat. Podzielają pasję do gry w duecie i potrzebę realizacji ambitnych, nietuzinkowych przedsięwzięć. Są m.in. autorami opracowania tango operity Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” na dwa fortepiany, głos, parę taneczną i perkusję, jako pierwsi 
w Polsce zaprezentowali koncert Maksa Brucha op. 88a (z wenezuelskim dyrygentem Gerardo Estradą i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej), grywają koncerty z orkiestrami 
i recitale na całym świecie, prezentując zarówno autorskie wizje i projekty, jak i repertuar klasyczny; nagrywają płyty oraz programy radiowe i telewizyjne, prowadzą międzynarodowe kursy mistrzowskie; nie stronią od muzyki popularnej (program „Melodie dużego ekranu”).
 
Tamara Granat w wywiadzie dla Programu 2 Polskiego Radia: Tajemnica duetu fortepianowego polega na stworzeniu wrażenia, że na instrumencie grają nie dwie osoby, tylko jedna - o czterech rękach. Na pierwszym miejscu jest szacunek do partnera, który jest częścią mnie samej. I odwrotnie. Jedno bez drugiego nie istnieje. Cała sytuacja rozgrywa się w odpowiednim balansowaniu brzmieniem, dźwiękiem, czasem i przestrzenią w muzyce.
 
Ponad dwieście lat temu Franz Schubert poskarżył się przyjacielowi: Nie mogę znieść tego przeklętego dążenia nawet najlepszych pianistów do walenia w fortepian, które nie zaspokaja ani umysłu, ani ducha. Interpretacje GRANAT & KREDA PIANO DUO to przeciwieństwo tych złych, muzycznych manier, a Schubert, gdyby żył, byłby szczęśliwy, że polscy pianiści posłuchali jego wskazówek. 
 
Smartlink: https://bfan.link/piano-music-for-4-hands
 
Tracklista:
Marche caractéristique No. 2 C-dur D 968b: Allegro vivace 08:39
Grand Rondeau A-dur D 951: Allegro quasi Andantino 11:20
Allegro a-moll (Lebensstürme) D 947: Allegro ma non troppo 14:10
Divertissement à la hongroise g-moll D 818: Andante 13:01
Divertissement à la hongroise g-moll D 818: Marcia. Andante con moto - Trio 03:29
Divertissement à la hongroise g-moll D 818: Allegretto 17:54
Marche caractéristique No 1 C-dur D 968b: Allegro vivace 08:05
 
Źrodło: polskieradio.pl