Prof Bogdan Chmielewski i Akcja Lucim

Strona główna » Polecamy Dodano: 2023-09-27

Lucim, mała miejscowość w której dzieją się rzeczy niezwykłe

 

Jadąc z Bydgoszczy na północ, w stronę morza, przejeżdża się przez niewielką miejscowość Lucim. Mało kto wie, że miejsce to trafiło do podręczników sztuki współczesnej dzięki pracy profesora Bogdana Chmielewskiego i Grupy 111. To właśnie tam miały miejsce wydarzenia, które na zawsze zmieniły historię sztuki, które inspirują do dzisiaj młodych artystów w Polsce i poza nią. W tym roku przypada 46. rocznica Akcji Lucim.

 

Bogdan Chmielewski całe swoje życie związany jest z województwem kujawsko-pomorskim a jego prace pokazywane są w podręcznikach sztuki nowoczesnej. Na stałe mieszka w Bydgoszczy, wiele czasu poświęca sztuce. Skromny artysta, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, stworzył wraz z Witoldem Chmielewskim i Witoldem Smużnym Grupę 111, która zasłynęła działaniami artystycznymi we wsi Lucim. Wciągnięcie mieszkańców niewielkiej miejscowości w gminie Koronowo w świat sztuki przyniosło nieoczekiwane rezultaty. Owa praca artystyczna kontynuowana jest do dziś.

 

W 1980 roku sformułowaliśmy program Sztuka społeczna jako idea. Nastąpiła znaczna intensyfikacja aktywności społeczno-artystycznej w ramach kształtującego się modelu działań poprzez spotkania-święta silnie związane z rytmem przyrody i odwołujące się do lokalnych tradycji oraz nasycone realizacjami twórczymi trójki artystów i lucimian. Powstał unikalny lucimski rok obrzędowy wypełniony stałymi i ruchomymi odświętnymi spotkaniami.” – opowiada prof. Bogdan Chmielewski.

W tym przypadku sztuka społeczna jako idea spowodowała wytworzenie się nowych więzi między ludźmi w ramach komunikacji symbolicznej, zachodzącej w bezpośrednim kontakcie nadawców, czyli artystów i odbiorców, czyli społeczności wsi. Kontakty te trwały wiele lat i odcisnęły swój ślad na lokalnej społeczności. Niekiedy artyści zamieniali się rolami ze swoją lucimską publicznością i sami byli odbiorcami tego, co tworzyła.

 

Dzisiaj wydaje się to proste, ale nikt tego wcześniej nie zrobił – wejście sztuki w świat bardzo daleki od wielkich metropolii, mający swoje prawa, zwyczaje i przyzwyczajenia był bardzo wymagającym, ale ciekawym doświadczeniem. Społeczność Lucimia, początkowo zdziwiona i stojąca na dystans, dała się wciągnąć w działania artystów a wydarzenia te trafiły do podręczników sztuki współczesnej.

 

Historię grupy i prace artystów można poznać na stronie www.GrupaLucim111.art. W tym roku przypada 46. rocznica Akcji Lucim, która trwa do dzisiaj.

Źródło: prokonto.pl