Przemysław Suliga to artysta zajmujący się sztuką wizualną. W swojej twórczości posługuje się językiem geometrii i koncepcji Artificial Life, czyli kierunku badań skupionego na poznaniu istoty życia. Prace Przemysława Suligi powstają za pomocą generatorów funkcji życia, które są prostymi automatami komórkowymi, odzwierciedlającymi zbiorowe zachowania różnych organizmów. Wiąże się to z ideą posthumanistyczną i szeroko pojętą sztuczną inteligencją.
Przemysław Suliga łączy w pracach obserwacje i badania grupowych zachowań zwierzęcych, inspirując się symulatorem przedstawiającym populacje lisów i królików.
Jako artysta bada to środowisko w sposób intuicyjny, tym samym upowszechniając popkulturowe narzędzie do badania natury. Przemysław Suliga w ramach programu stypendialnego “kultura w Sieci” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął się upowszechniania kultury i sztuki w sieci tworząc platformę edukacyjną dotyczącą zagadnień Artificial Life w sztuce współczesnej. W ramach prowadzonego projektu będzie udostępniał informacje o swojej sztuce, metodzie pracy i narzędziu do badań. Każdy odwiedzający będzie mógł się dowiedzieć więcej na temat pracy artysty, będzie mógł poznać i przetestować samemu symulator. Na stronie nie zabraknie również wiedzy merytorycznej oraz innych spotkań online z artystą.
Przemysław Suliga to absolwent studiów magisterskich Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Sztuki (2009), na tej uczelni uzyskał również stopień doktorski w dziedzinie sztuki piękne (2015).
Swoje prace prezentuje na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie czy za granicą w Paryżu, Madrycie, Normandii. Jego prace znajdują się również w zbiorach kolekcjonerskich i muzealnych.
Zapraszamy do zapoznania się z platformą www.suligaprzemek.com
oraz odwiedzin profilu na instagramie www.instagram.com/suliga_przemek