Przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”
Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Odpowiedzi już od 20 maja będzie można odnaleźć w Muzeum Śląskim, a dokładniej w zabytkowym budynku stolarni, skąd trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. „Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny.
Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.
„Na uczestników czeka wiele twórczych wyzwań. Dzieci będą mogły poznać bogate tradycje odległych kultur, jednocześnie dobrze się bawiąc, a wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do współpracy” – opowiada Adam Pisarek, kurator wystawy. Na otwarcie wystawy zapraszamy w Noc Muzeów, która w naszym Muzeum stanie się Nocą Odkrywców.
Do wspólnej podróży zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami. Aby rozpocząć podróż, należy kupić bilet (rodzinny, indywidualny lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny) na konkretną godzinę. Wystawę można zwiedzać indywidualnie w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00. Z kolei grupy zorganizowane zapraszamy do zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnym w czasie roku szkolnego w godzinach 10.00–15.00. Szczegółowy cennik oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Bilety można kupić w systemie online lub w kasach Muzeum Śląskiego w Katowicach.
PROGRAM OTWARCIA
20.05.2017
Galeria stolarnia (1 piętro)
11.00–22.00
Na tropie Tomka z przygodą dla rodzin
Zwiedzanie w teatralizowanej formie – minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę.
Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie:
http://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?data=2017-05-20
22.00–24.00
Na tropie Tomka dla młodzieży i dorosłych
Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie:
http://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?data=2017-05-20
Wyobraźcie sobie, że trafiacie do świata jednej z ulubionych opowieści z dzieciństwa. Lufcik na Korbkę przygotował na Noc Muzeów specjalny minispektakl dla dorosłych, który zabierze Was w podróż w czasie i przestrzeni.
Scena w stolarni (parter)
10.00–10.10
Otwarcie stolarni
10.30–11.30, 14.30–15.30, 19.30–20.30
Podróżowanie przez czytanie
Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych.
13.00–14.00
Podróżowanie rodzinne
Spotkanie z podróżującymi po świecie rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi.
Podróże po świecie zabawek
Prezentacja historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka. Zabawki pochodzą z lat 1950–1989 i są to głównie samochody, pojazdy itp. Najstarszym eksponatem tej prezentacji, a zarazem unikatowym i poszukiwanym przez kolekcjonerów, jest kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Prezentowane zabawki pochodzą z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii.
Scena przy stolarni
18.00–19.00
Podróże muzyczne śladami Tomka
Zespół Gadająca Tykwa zabierze całe rodziny w podróż po muzycznych tradycjach kultur, które odwiedził Tomek Wilmowski. Zapraszamy na fascynujące opowieści z pięciu stron świata.
21.00–22.00
Koncert
Gadająca Tykwa prezentuje muzykę z niezwykłych zakątków naszego globu, która służy uciesze i zabawie. Zespół tworzą muzycy rozmaitych specjalności: artyści folkowi, jazzmani i filharmonicy.
Multikulturowy charakter grupy podkreślają egzotyczne instrumenty o ograniczonych skalach i oryginalnym brzmieniu. Zestawione są one z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Koncert na pewno spodoba się całym rodzinom!
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.
Źródło: Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach
http://www.muzeumslaskie.pl