Raj na Połomiu 7 MAJ 2016

Strona główna » Nasz patronat medialny Dodano: 2016-05-03

7go maja o godzinie 15.00 na Starym Zamku w Żywcu będzie miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej Raj na Połomiu.

 

Konrad Krzyżanowski w 1906r. zaprosił do Istebnej grupę młodych artystów. Owocem tego spotkania był szereg prac o różnej tematyce. Cisza, spokój i zupełnie inne tempo życia które tętni z  tego miejsca, pozwoliło uczestnikom na głębszą refleksje nad swoją pracą twórczą. Plener ten był dla wielu bardzo istotny. Jak pisze Andrzej Borowski we wstępie do Katalogu towarzyszącemu wystawie (…) litewski kompozytor Mikołaj Konstanty Čiurlionis, czas pleneru spędzał bardzo pracowicie, zarówno malarsko jak i kompozytorsko. Powstał wówczas szkicownik do cyklu obrazów pt. „Znaki Zodiaku” i materiał do poematu symfonicznego pt. „Morze”. Były to bardzo ważne dzieła w całej twórczości artysty.

 

110 lat po słynnym plenerze Krzyżanowskiego, z inicjatywy Andrzeja Borowskiego i Dariusza Hrybika wybitni artyści już po raz kolejny spotykają się w Istebnej. W przepięknej scenerii Istebniańskich lasów, grupa artystów, połączona wspólną pasją zaczyna oddychać tym samym powietrzem. Dystansuje się od zgiełku życia codziennego, zaczyna dostrzegać to co niezauważalne. Podczas pleneru trwają zagorzałe dyskusje, rodzą się pomysły, często zmienia się perspektywa postrzegania świata. Tak jak wspomniany litewski uczestnik pleneru sprzed 110 laty który opuszczał Istebną, bynajmniej nie z bagażem pełnym gotowych skończonych dzieł - tylko pełen zanotowanych i naszkicowanych wrażeń, które stanowiły ważny element w jego twórczości. Tak i dziś artyści uczestniczący w plenerze Raj na Połomiu wracają pełni energii dopełnieni świeżym spojrzeniem na otaczający świat.

 

Chcąc docenić uczestników Istebniańskiego pleneru, na Starym Zamku w Żywcu odbędzie się wystawa poplenerowa artystów z zeszłorocznej edycji Raju na Połomiu. Zostaną zaprezentowane dzieła takich wybitnych twórców:

1.Anita Baenisch-Juda 

2.Andrzej Borowski 

3.Eleanora Bubashkina 

4.Stanisław Chomiczewski 

5.Anna Jagodová

6.Andrzej Kacperek 

7.Małgorzata Kacperek 

8.Tomasz Klimczyk 

9.Paweł Kotowicz 

10.Tomasz Krawczyk 

11.Monika Krzakiewicz 

12.Adam Marczukiewicz 

13.Halina Nowicka

14.Kaja Solecka

15.Halina Tymusz 

16.Katarzyna Zawierucha

 

O randze zaprezentowanego dorobku twórczego świadczy fakt objęcia wystawy Honorowym Patronatem przez: Jego Magnificencje Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Stanisława Tabisza, Starostę Żywieckiego Andrzeja Kalate, Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora oraz Fundacje Muzeum Wojciecha Weissa.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 7go maja 2016r. o godzinie 15.00 w Muzeum Miejskim w Żywcu w Starym Zamku. Podczas otwarcia będą obecni wszyscy artyści których prace zostaną zaprezentowane na wystawie. Wydarzeniu będzie towarzyszył katalog, opracowany przez Kaję Solecką i Andrzeja Borowskiego.

 

Oprócz wystawy poplenerowej Raj na Połomiu 2015, zaskoczeniem dla odwiedzających wernisaż będą dopełniające wystawę dzieła zainspirowane grecką wyspą Syros.

 

 

Tekst: Aleksander Pyrzyk i Andrzej Borowski