Romeo i Julia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Strona główna » Imprezy Dodano: 2023-05-30

Romeo i Julia

Autor: William Szekspir / przekład: Wiktoria Rosicka

Reżyseria: Zdenka Pszczołowska, Dominika Feiglewicz

Premiera – 11 czerwca 2023 r.

Scena MOS, ul. Rajska 12, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

 

Miłość, która rodzi się i rozwija w cieniu śmierci, czyli klasyczna rozbudowana opowieść o uczuciu – tym razem zminimalizowana do formy z udziałem czworga aktorów: dwóch Julii i dwóch Romeów.

Jak się dzisiaj zakochujemy? Jakie ponosimy ofiary i jak umieramy z powodu miłości?

Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zaś prowadzi do rozważań: czy prawdziwa miłość jest możliwa bez ofiar? Albo czy miłość, która wymaga ofiary, może być prawdziwa?

Spektakl oparty na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku powstanie i będzie posługiwał się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi napisami w języku polskim. Zatem twórcy dążą do realizacji przedstawienia uniwersalnego, niewymagającego dodatkowego tłumaczenia na PJM (polski język migowy), zawsze dostępnego dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących. Jest to pierwszy inkluzywny, repertuarowy spektakl, w którego produkcję zaproszeni są artyści g/Głusi (aktorka, aktor, kostiumograf, dramaturg).

Obsada: Dominika Kozłowska (gościnnie), Marta Mazurek (gościnnie), Rafał Bołdys (gościnnie) oraz Karol Kubasiewicz.

Twórcy: reżyseria: Zdenka Pszczołowska, Dominika Feiglewicz, dramaturgia w PJM: Jakub Studziński, choreografia: Anna Maria Krysiak, animacje scenograficzne i muzyka: Paweł Penarski, scenografia: Anna Oramus, reżyseria świateł: Marcin Chlanda, kostiumy: Krystian Foltyniewicz, Anna Oramus, tłumaczenie PJM podczas prób: Joanna Augustyniak, inspicjent: Anna Wójcicka, producent: Bartosz Jelonek

Premiera: 11 czerwca 2023, Scena MOS, kolejne spektakle: 13, 14 czerwca.

Bilety na: https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/romeo-i-julia

Źródło: teatrwkrakowie.pl