Rusza trzecia edycja festiwalu „Kultura nas Ocali”

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-10-02

Trzecia edycja interdyscyplinarnego festiwalu „Kultura nas ocali”  odbędzie się w dniach 4, 5, 6 ,7 października w Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło” w Brześciu Kujawskim. Wśród gości pojawią się m.in. Jowita Budnik i Jacek Beler. W programie są także pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, ciekawe dyskusje, a także wystawa sztuki współczesnej 
i warsztaty z terapeutą uzależnień. 

 

Tegoroczna edycja to ponownie najlepsza okazja do obejrzenia najciekawszych filmów nagradzanych na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach. Będzie można zobaczyć dokumenty “Pisklaki” Lidii Dudy i “Skąd dokąd” Maćka Hameli, które zdobywają widownię i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych.

 

Dokument Lidii Dudy to wzruszająca opowieść o rodzącej się przyjaźni. “Skąd dokąd” opowiada o wojnie w Ukrainie z punktu widzenia cywili wyrwanych ze swoich domów 
i zmuszonych do ucieczki.

 

W ramach festiwalu zostanie zaprezentoany także debiut fabularny Klaudiusza Chrostowskiego “Ultima Thule”, gdzie w głównej roli zobaczymy Jakuba Gierszała, który otrzymał właśnie nagrodę za najlepszy film w konkursie filmów mikro budżetowych 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

W ramach festiwalu zaprezentowana będzie także wystawa sztuki współczesnej pt.: "Temu zaś, kto nie ma będzie zabrane nawet to, co ma", której kuratorką została Agata Zbylut kierowniczka Pracowni Fotografii i Działań Postartystycznych i profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. Działania pracowni można śledzić na Instagramie pod adresem:@stojetanczewalcze

 

Kultura nas ocali to festiwal podczas którego w tym roku będzie można się spotkać 
z autorem reportaży Piotrem Krysiakiem, którego “Dziewczyny z Dubaju” okazały się jednym z największych hitów wydawniczych ostatnich lat. 

 

Organizatorzy zapraszają także na rozmowę z Pawłem Kwiatkowskim o bohaterach albumu "Street Art. Polska” i na dokument pt: "PROCH” Kuby Goździewicza i Bartka Eidera poświęcony jednemu z najciekawszych artystów streetartowych. 

 

Ważnym elementem filmowych spotkań będzie prezentacja filmów krótkometrażowych, które zostaną pokazane na porannych pokazach.

 

W tym roku zostanie zaprezentowanych 6 filmów fabularnych: “Tam, gdzie płaczą ptaki” Jakuba Wende, “Stwór” Damiana Kosowskiego, “Przepustkę” Karoliny Węglorz- Zimy, “Być kimś” Michała Toczka, “Wolną krowę” Marka Głuszaka i “Misie polarne” Bartosza Stankiewicza i “Polish Dream” Małgorzaty Suwały. W ramach pokazów zaprezentowane będą także trzy filmy dokumentalne: “Kiosk” Daniela Stopy, “Moją siostrę” Mariusza Rusińskiego i “Skorupkę” Konrada Kosycarza. 

 

Dokumenty, które będą zaprezentowane w tym roku dotyczą problemów 
z uzależnieniami, stąd pomysł na warsztaty z socjologiem i terapeutą uzależnień Adamem Nykiem, który na co dzień pracuje w warszawskim oddziale Monaru.

 

Organizatorzy zapraszają także na spotkania z aktorką Jowitą Budnik i z aktorem Jackiem Belerem, którzy opowiedzą o kulisach pracy z młodymi filmowcami. 

Program stworzyła Agata Całkowska, dziennikarka, która jest pomysłodawczynią festiwalu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc wejściówki należy rezerwować pod adresem https://biletyna.pl/Brzesc-Kujawski

Źródło: smilepr.pl