Świat pełen bitów - Copernicus Festival

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-05-13

Świat pełen bitów

Copernicus Festival od lat wpisuje się w krakowskie życie kulturalne dzięki niezwykłej syntezie wątków naukowych i technologicznych, filozoficznych i psychologicznych, zapraszając w każdej kolejnej edycji do przyjrzenia się wybranemu konkretnemu zagadnieniu. Dotykając wątków bliskich każdemu z nas i społeczności, jakie tworzymy, pozwala nam poszerzyć naszą wiedzę o mechanizmach funkcjonowania ludzkości. Rozmaite konteksty podejmowanego zagadnienia prezentowane są w serii wykładów, spotkań, rozmów czy prezentacji z udziałem światowej klasy ekspertów.

W tym roku tematem głównym festiwalu jest INFORMACJA. Jak piszą organizatorzy:

„Na dobre i na złe zbudowaliśmy nasz świat w oparciu o potęgę informacji. Dziś, choć jest ich więcej niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości, nie docierają już do nas chaotycznym strumieniem. Najróżniejsze narzędzia i bazujące na nich algorytmy śledzą każdy nasz ruch (od jakiegoś czasu należy rozumieć to jak najbardziej dosłownie – warto o tym pamiętać, gdy chwalimy się, ile dziś zrobiliśmy kroków). W ten sposób powstaje nasz „indywidualny ekosystem informacji”, w którym otrzymujemy tylko to, co chcemy otrzymać... Dzięki sprawnemu zarządzaniu informacją, nasz świat został rozbity na miliony kawałków, które coraz mniej chcą mieć ze sobą cokolwiek wspólnego. Zdaniem wielu jesteśmy przez to bardziej narażeni na populistyczną propagandę i podkopujemy demokratyczne fundamenty naszego świata. Inni z kolei twierdzą, że to tylko kolejny krok do realizacji marzenia, towarzyszącego ludzkości od wieków – totalnego zaspokojenia indywidualnych potrzeb konsumpcyjnych. Informacja – jak ją rozumiemy dziś – to jeden z najbardziej złożonych wynalazków naszej cywilizacji. Fizycy, filozofowie, językoznawcy, wszyscy wciąż spierają się co do jej natury i sposobów działania”.

Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy algorytmy stale filtrują dostęp do przedstawianych nam informacji? Jakie informacje o nas zapisane są w genach i czy mają one wpływ na nasz charakter i zachowanie? Na te i inne pytanie odpowiedzą tegoroczni festiwalowi goście, m.in. Artur Ekert – profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji, Krystyna Kurczab-Redlich dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, profesor Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej, a także Daniel Tammet, brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji: synestezją lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną.

To tylko wybrane z festiwalowych wydarzeń, na które organizatorzy zapraszają między 17 a 22 maja do Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15. Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne, dodatkowo na kanale YouTube.com/CopernicusCenter udostępniane będą ich transmisje – część w tłumaczeniu na język ukraiński.

Partnerem projektu jest KBF.

Źródło: www.copernicusfestival.com