Obecne trendy skupiają uwagę kolekcjonerów i entuzjastów sztuki na dziełach wpisujących się w nurt sztuki współczesnej i nowoczesnej. To właśnie ten obszar od wielu lat najprężniej rozwija się na światowym rynku sztuki, a wystawione na aukcjach dzieła współczesnych artystów osiągają ceny przyprawiające o zawrót głowy. Nie bez powodu Woody Allen w swoich filmach upodobał sobie drwiny z absurdalnych cen dzieł sztuki w pretensjonalnych i snobistycznych galeriach. Wciąż pokutuje stereotyp, mówiący o tym, że żeby kupić dobry obraz należy dysponować nieskończonymi zasobami gotówki, a kolekcjonowanie sztuki kojarzone jest z prestiżem społecznym. Mimo to inwestowanie w dzieła sztuki staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Pomimo fali popularności sztuki współczesnej rynek starych zabytkowych obrazów i grafik jest żywy nie tylko dzięki kolekcjonerom ale też osobom, które dopiero wkraczają w fascynujący świat sztuki lub poszukującym stylowych dopełnień wnętrz. Piękny obraz z duszą i przeszłością doda przestrzeni klasy i smaku, a właścicielowi umożliwi kontakt ze sztuką i pięknem w domowym zaciszu. Poza estetyzacją wnętrza może też pełnić funkcję długoterminowej inwestycji.
"Drzeworyt Marii Wąsowskiej pt. "Ulica" z oferty http://antyczek.pl/obraz-grafika
Rynek sztuki to wyzwanie, które dostarcza wielu zagadek jednak kupowanie obrazów nie jest wiedzą tajemną, dostępną jedynie dla wybranych. Obcowanie ze sztuką to prawdziwa przygoda. Warto rozpocząć ją w odpowiednim miejscu. Kilka podstawowych wskazówek zawartych poniżej z pewnością pomogą w zakupie odpowiedniego dzieła. Szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie daje Internet, który obecnie odgrywa ogromną rolę na globalnym rynku sztuki. Galerie i antykwariaty udostępniające swoje zbiory on-line dają możliwość zapoznania się ze swoją ofertą w spokoju i bez presji czasu. Ponadto od razu można zapoznać się z zasadami kupna. Warto wybierać te sklepy, które mogą zagwarantować wystawienie certyfikatu autentyczności – jak na przykład Antykwariat Antyczek. Osoba niedoświadczona łatwo może zgubić się w meandrach rynku sztuki, a nieznana nomenklatura może skutecznie zniechęcić. Dlatego warto wybrać miejsca zaufane, gdzie można liczyć na wiedzę profesjonalistów, a obrazy mają sprawdzone pochodzenie i zostały fachowo rozpoznane. Warto również zapoznać się z terminami funkcjonującymi w świecie artystycznym i poszerzać własną wiedzę w zakresie sztuki. To z pewnością zaprocentuje. Zakupy na popularnych portalach sprzedażowych mogą skończyć się rozczarowaniem dla osób zupełnie nie zaznajomionych ze sztuką. W sieci nietrudno jest paść ofiarą oszustów.
Inwestycja w dzieło sztuki nie powinna być pochopna, bo w tym przypadku pośpiech jest złym doradcą. Wszystko zależy od potrzeb oraz zasobów gotówki. Żeby wytypować potencjalne zakupy należy zapoznać się z ofertą wielu galerii i sklepów z antykami. Pole poszukiwań znacznie zawęży decyzja dotycząca rodzaju obrazu (techniki malarskiej, rodzaju podobrazia, tematyki czy kierunku malarskiego). Niezmiernie ważne jest wybranie takiego rodzaju malarstwa, który się po prostu lubi i ceni. Obraz powinien się nam przede wszystkim podobać i wpisywać się w stylistykę wnętrza, któremu ma być dedykowany. Wtedy będziemy mieć pewność, że wybrana kompozycja długo będzie nas cieszyć. Nie należy przy tym lekceważyć intuicji. Instynktowne wybory często okazują się trafne i procentują w przyszłości. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na rozmiar pracy. Bardzo ważne jest dopasowanie go do wielkości przestrzeni ekspozycyjnej jaką dysponujemy.
"Żaglówki przy zachodzie słońca - akwarela Gisela Mray, z kolekcji sklepu Antyczek "
Niebagatelne znaczenie ma również sprawdzanie sygnatur. Często za pracą, której sygnatura nie przyciąga uwagi stoi uznany artysta. Jednak wartościowe estetycznie i dobrze zachowane kompozycje nawet jeśli nie wyszły spod pędzla słynnego artysty są doskonałą inwestycją emocjonalną, gdyż dostarczają piękna i emocji związanych z obcowaniem z nim.
Bardzo ważnym elementem, który określa wartość zabytkowego obrazu jest nie tylko jego wartość estetyczna ale też stan zachowania. Przedarte płótno lub ubytki w warstwie malarskiej wymagają profesjonalnej, zwykle kosztownej renowacji. Należy jednak pamiętać, że określenie „bardzo dobry stan” w przypadku zabytkowych obrazów będzie miało indywidualne znaczenie dla każdego obrazu w zależności od jego datowania. Krekelura – charakterystyczna sieć spękań na warstwie malarskiej powstająca w wyniku upływu czasu zazwyczaj nadaje obrazowi charakteru.
Przy wyborze obrazu warto również zwrócić uwagę na jego obramienie. Dobrze dobrana oprawa powinna idealnie korespondować z kompozycją nie odwracając od niej uwagi widza. Piękna rama może pełnić również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.
"Martwa natura na desce - obraz olejny Nowickiej z 1961 roku, fot. Antyczek"
Największą popularnością na rynku cieszą się obrazy olejne. Jest to technika najbardziej atrakcyjna i odporna na zmienne warunki, jednak błędem jest lekceważenie grafik. Techniki graficzne często wymagają większego nakładu pracy i zaangażowania niż techniki malarskie. Ceny rycin są jednak niższe niż ceny obrazów olejnych czy akwareli. Im mniej kopii odbito z matrycy tym większa jest jej wartość. Warto przyglądać się tym kompozycjom, które zdecydowanie się wyróżniają. Dobrze dobrana grafika doskonale zaprezentuje się we wnętrzu urządzonym w każdym stylu.
Otaczanie się sztuką jest przygodą, ogromną przyjemnością i nawiązywaniem dialogu z otoczeniem. Jest to również długoterminowa inwestycja, jednak uczucia i emocje towarzyszące obcowaniu z pięknem nie mają ceny. Należy pamiętać, że sztuka mówi wieloma językami, nie znosi pośpiechu i potrzebuje czasu aby dać się oswoić. Codzienne obcowanie z nią będzie inspirujące, a także rozwinie zmysł artystyczny, wiedzę i kompetencje kulturowe. Kto wie, być może zakup pierwszego nietuzinkowego dzieła sztuki będzie początkiem pięknej kolekcji i rozwinie wspaniałą pasję! Liczę na to, że niniejszy artykuł będzie przewodnikiem po samodzielnej podróży i inspiracją do poszukiwań na rozległym polu świata sztuki.
Autor: Emilia Szymkowiak