Jeszcze do 4 września, w każdą środę, o godz. 20:00 można oglądać filmy z różnych stron świata w ramach III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. Na wieczory filmowe na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 w Warszawie zaprasza Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Wśród prezentowanych filmów co roku znajdują się najnowsze filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii, ale Przegląd wciąż się rozwija – w 2024 w programie po raz pierwszy pojawiły się tytuły z Wietnamu. 21 sierpnia widzowie zobaczą „W żółtym kokonie” w reżyserii Thiena Ana Phama, którego akcja rozgrywa się na wietnamskiej prowincji.Ale nie zawiodą się także sympatycy kina indyjskiego czy produkcji zza naszej wschodniej granicy. Na uwagę zasługuje m.in. olśniewający, także wizualnie, indyjski film „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy, który zostanie pokazany już 14 sierpnia oraz krótkie i średnie metraże przygotowane we współpracy z Festiwalem Filmów Białoruskich BULBAMOVIE i Wajda School. Warto podkreślić, że film "W zawieszeniu" wyreżyserowany przez Alinę Maksimenko, pokazywany w ramach współpracy z Wajda School, miał w bieżącym roku premierę światową w konkursie międzynarodowym festiwalu Visions du Reel i premierę polską w Konkursie Polskim Millennium Docs Against Gravity.
Łącznie w sierpniu i wrześniu organizatorzy pokażą aż 10 tytułów, wśród których są zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty. Każdemu seansowi towarzyszą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami, dziennikarzami i podróżnikami.Przegląd
Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Centrum Myśli Jana Pawła II po raz kolejny otworzyło przestrzeń, w której warszawiacy i migranci mogą wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami.
W tym roku, wsłuchując się w potrzeby naszej publiczności, poszerzyliśmy program wieczorów filmowych o dyskusje, które odbywają się bezpośrednio po seansach, w poprzednich latach poprzestawaliśmy jedynie na wprowadzeniach ekspertów – mówi Mateusz Toma, koordynator III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. – Widzimy, jak ta formuła się sprawdza – widzowie mają potrzebę podzielenia się swoimi wrażeniami czy pytaniami, które zrodziły im się podczas pokazu. Wielokrotnie byliśmy świadkami przejmujących wypowiedzi czy „recenzji” na gorąco, którymi dzieliła się z nami publiczność. Na naszym dziedzińcu widać, że wspólne oglądanie, wspólne przeżycie i wymiana wrażeń nie tylko prowadzi do głębszego zrozumienia problemów krajów, z których przybywają migranci, ale ma też wartość więziotwórczą. Bywa, że nasza publiczność, mimo późnej godziny wcale nie ma ochoty rozchodzić się do domów…Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego.
Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Źródło: centrumjp2.pl