Wizyta w Tichauer Art Gallery w Tychach - niezwykła lekcja, którą młodzież zapamiętuje na długo

Strona główna » Polecamy Dodano: 2023-02-03

Wizyta w Tichauer Art Gallery w Tychach – niezwykła lekcja, którą młodzież zapamiętuje na długo

Sztuka odgrywa ważną rolę w harmonijnym rozwoju osobowości i kształtowaniu kultury estetycznej. Pobudza człowieka do wrażliwości na piękno otaczającego nas świata. Stanowi również formę tak bardzo potrzebnego młodzieży odpoczynku od wszechobecnej technologii, mediów społecznościowych i odskoczni od konserwatywnego systemu nauczania w szkole. Nic więc dziwnego, że galerie sztuki i muzea przeżywają obecnie najazd polskich uczniów, ciekawych twórczości naszych, rodzimych artystów.

Młodzież chce uczyć się o niesamowitych miejscach, poznać wybitne osobistości i ich spuściznę. Wizyta w galerii sztuki to atrakcyjna lekcja sztuki, w której dzieła artystów można zobaczyć na własne oczy. A nic bardziej nie zapada w pamięć jak odwiedzenie miejsca, które niesie za sobą wiele emocji, oddziałuje na rozum i zachwyca pięknem jak Tichauer Art Gallery w Tychach.

- W szkole zdobywamy wiedzę na temat różnych epok w sztuce. Podczas lekcji o surrealizmie, uczniowie pochylają się nad dziełami Salvadora Dali czy René Magritte. Po czym odwiedzają galerię sztuki i są podekscytowani faktem, że mamy własnych, wybitnych surrealistów, których dzieła – obrazy i rzeźby mogą zobaczyć na żywo. Otrzymujemy od młodzieży feedback, że obecna wystawa „Przestrzeń pełna wyobraźni. Olbiński, Sętowski, Kukowski” to dla nich nie tylko niesamowita lekcja sztuki. Szczególnie uwielbiają dyskusje przed powieszonymi przed nimi obrazami na temat tego, jakie tajemnicze symbole skrywają – mówi Anna Będkowska Prezes Tichauer.

Znajomość sztuki pozwala młodzieży lepiej poznać i zrozumieć daną kulturę. Oprócz wystaw zagranicznych artystów chętnie wybiera prezentacje polskich twórców. Dla młodych Polaków duże znaczenie ma oczywiście rodzima sztuka – i to zarówno ta określana jako elitarna, wysoka, jak i ludowa czy popularna. Polska młodzież jest ciekawa twórczości współczesnych artystów, którzy stale tworzą, organizują wernisaże i mogą spotkać się z nimi osobiście, by wysłuchać ich historii i dowiedzieć się, co stanowi ich źródła inspiracji.

- Tichauer Art Gallery i organizowane w nim wystawy są dowodem na to, że polska młodzież czynnie bierze udział w kulturalnych wydarzeniach. Odwiedzają nas szkoły nie tylko ze Śląska, ale również całej Polski. Zdarzało się, że przez zainteresowanie uczniów przedłużaliśmy bieżącą wystawę. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ”Beksiński na Śląsku”. Bywało, że wówczas w tym samym momencie przyjmowaliśmy trzy wycieczki szkolne. To miło widzieć zainteresowanie uczniów. Czujemy też ogromną wdzięczność wobec kadry nauczycielskiej, która te wycieczki do nas organizuje – dodaje Anna Będkowska.

Sztuka stwarza okazję do tego, by młodzież myślała samodzielnie, tworzyła własne refleksje i odkrywała swoją tożsamość. To rokuje dobrze na przyszłość. Znajomość i wrażliwość na sztukę potrafi wychować przyszłych innowacyjnych inżynierów, kreatywnych managerów czy refleksyjnych pedagogów, którym nie brakuje otwartych serc i głów na piękno całego świata.

Więcej informacji:

https://tichauer.pl

https://www.facebook.com/tichauer.music/

http://przestrzenpelnawyobrazni.pl/

Źródło: agencjafaceit.pl