Wystawa: Jakub Woynarowski "Nova Iconologia"

Strona główna » Imprezy Dodano: 2023-09-27

Wystawa: Jakub Woynarowski "Nova Iconologia"

Termin wystawy: 29 września - 21 października 2023 r.

Wernisaż wystawy: 29 września (piątek) 2023 r., godz. 18:00

Kuratorka: Marta Kudelska

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4

Strona internetowa: https://bwakrosno.pl/aktualnosc-587-jakub_woynarowski_nova_iconologia.html

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/976465593649865/976465633649861?ref=newsfeed

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Nova Iconologia”, autorstwa wizualnego artysty – Jakuba Woynarowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września (piątek) 2023 r., o godzinie 18:00 w BWA na ul. Portiusa 4. Kuratorką wystawy jest Marta Kudelska.

 

Wystawa „Nova Iconologia” w swoim tytule nawiązuje do wydanego po raz pierwszy w 1593 dzieła Iconologia overo Descrittione dell'Imagini universal włoskiego badacza sztuki Cesare’a Ripy.

To, co najbardziej charakterystyczne dla twórczości Jakuba Woynarowskiego, to przedstawianie za pomocą obrazów i znaków, teoretycznych refleksji dotyczących szeroko rozumianej kultury wizualnej. Artystę inspirują najróżniejsze teorie spiskowe, niesamowite opowieści, czy też historie i postawy artystyczne znajdujące się na obrzeżach zainteresowania badaczy zajmujących się klasyczną historią sztuki. – tak o twórczości artysty mówi kuratorka wystawy Marta Kudelska.

Woynarowski szuka inspiracji do swoich działań w dawnych sposobach ilustrowania systemów wiedzy tajemnej. Interesują go więc symbole, znaki, które umożliwiają przedstawienie i opowiedzenie zdobyczy nauki bez użycia słów. Sztukę Woynarowskiego wypełniają zatem najróżniejsze diagramy i wykresy, które łączą odkrywane przez niego treści i budują z nich wielki system znaczeń i obrazów.

Prace wybrane do wystawy Nova Iconologia powstały na przestrzeni ostatnich lat, między innymi jako materiał ilustracyjny do książek, tomików poezji czy plakatów teatralnych. Ich użytkowy, czy też bardziej powszechny i zwyczajny charakter jest jednak tylko pozorny. W tych prostych znakach graficznych Woynarowski umieszcza bowiem tak charakterystyczne dla siebie odwołania do alchemii, wiedzy tajemnej czy też innych niesamowitych treści. Proste i schematyczne symbole prezentowane na wystawie stają się zatem znakami nowego alfabetu, opartego na subtelnych aluzjach i abstrakcji.

Jakub Woynarowski – artysta wizualny, designer oraz kurator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Twórca koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji (2014). Laureat Paszportu Polityki (2015) w kategorii sztuk wizualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Fondazione Memmo w Rzymie, MeetFactory w Pradze i MSN w Warszawie.

Źródło: bwakrosno.pl