Wystawa fotografii Jakuba Kamińskiego "Szeptuchy"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-10-27

Galeria sztuki w Olsztynie

5 listopada 2020 - 17 stycznia 2021 | sala kameralna


* W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 5 listopada (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online o 18:00. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 6 listopada (piątek) w godz. 12:00-18:00.


 

Reportaż powstał na przestrzeni kilku lat i jest owocem wielu podróży na Podlasie i dwóch wypraw fotografa na Białoruś. Artysta musiał poświęcić dużo czasu na pozyskanie zaufania bohaterów, co pomogło także przy fotografowaniu ich pacjentów. Jak pisze Kuba Kamiński „(…) po dziś dzień, cały czas działa na mnie magia Podlasia i podświadomość każe mi wracać. W pewien sposób uzależniłem się od tego dziwnego spokoju podszytego wielką tajemnicą magicznych rytuałów panującego na Podlasiu.”


Szeptuchy to osoby wierzące, że otrzymały dar od Boga, dzięki któremu mogą leczyć choroby i uśmierzać ból. Twierdzą, że mogą rzucać czary i uroki oraz uwalniać ludzi od wpływu złych mocy. Ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od sposobu, w jaki leczą swoich wyznawców – szepcząc im modlitwy do uszu. Szeptuchami są przede wszystkim starsze kobiety. Mieszkają w małych wioskach na Podlasiu we wschodniej części Polski, kilka kilometrów od Białorusi. Przyjmują pacjentów przez cały dzień w swoich domach lub specjalnych miejscach błogosławionych, kilka kilometrów od wiosek, w których mieszkają. Większość z nich nie bierze pieniędzy za seans, mówiąc, że są „do tego zobowiązani przez Boga”. Od setek lat Szeptuchy są częścią lokalnej kultury wpisują się w mistycyzm i symbolikę Podlasia.


 

Jakub Kamiński urodził się 1985 r. w Warszawie. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 2005 r. fotograf dziennika „Rzeczpospolita”. Obecnie fotograf Polskiej Agencji Prasowej i European Photopress Agency. Laureat m.in.: konkursu NPPA Best of Photojournalism, China International Press Photography Contest, IPA Awards. Zwycięzca Grand Prix konkursu National Geographic oraz laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i uczestnik World Press Photo Joop Swart Masterclass 2011. Swoje Reportaże realizował m.in. w: Europie, Azji, Afryce, USA i Ameryce Południowej. Dokumentował wojnę w Libii, Strefie Gazy, aneksję Krymu i wojnę na wschodzie Ukrainy. Autor osobistych historii fotograficznych: Szeptuchy, Izba oraz Salaryman.

Źródło: bwa.olsztyn.pl