Wystawa prac krakowskiej Grupy Dziesięciu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-12-02

Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie w latach 30' to zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, (która od 1900 roku stała się Akademią), jednak za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy.



Ekspozycja skupia się głównie na artystach, którzy najprężniej działali w ramach zrzeszenia. Ponadto są to często prace wybrane
przez samych artystów do promowania ich twórczości w ramach Grupy. Jak mówi kuratorka wystawy Magdalena Kołtunowicz - poza wypożyczonymi dziełami z państwowych muzeów, dodatkową wartością są prace znajdujące się na co dzień w prywatnych kolekcjach.

Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim.



Szczególnie w malarstwie Vlastimila Hofmanna widzimy ducha wielkiego mistrza Jacka Malczewskiego - podkreśla dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk. Ale na wystawie możemy zetknąć się z różnorodnością zarówno jeżeli chodzi o warstwę formalną, jak i tematyczną dzieł, ponieważ każdy z artystów chciał tworzyć według własnych reguł i założeń.

Grupa Dziesięciu powstała z inicjatywy malarza, Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Wlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowił zorganizować wystawę swoich prac. Do współpracy zaprosił także pięciu innych zaprzyjaźnionych malarzy, stąd właśnie wzięła się nazwa Grupy - _Dziesięciu._ Ugrupowanie dziś jest nieco zapomniane, ponieważ jego działalność brutalnie przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Aideowość zrzeszenia i brak awangardowych postulatów prawdopodobnie skazał poniekąd Grupę Dziesięciu na zapomnienie.



Zbiór dzieł „Grupa Dziesięciu (1932-1939) Zrzeszenie Artystów Krakowskich, który jest dostępny dla zwiedzających, obejmuje 67 prac, w tym 61 obrazów, 5 drzeworytów i 1 kilim. Na wystawie prezentowane są prace m.in. Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza.

Wystawę można oglądać do 26 lutego 2023 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. 

 

Źródło: muzeum.edu.pl