Znamy laureatów Golden Pointe Shoes 2021

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-07-01

Znamy laureatów Golden Pointe Shoes 2021! 
 
Uczta zmysłów, pokaz emocji i prawdziwe talenty, tak podsumować można Golden Pointe Shoes 2021, który odbył się w dniach 18-20 czerwca 2021. W XIV edycji międzynarodowego konkursu dla młodych tancerzy wyłoniono najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych. Przyznano Grand Prix, 4 nagrody główne oraz trzy wyróżnienia, a także nagrodę publiczności. 
 
 W miniony weekend odbył się międzynarodowy konkurs baletowy Golden Pointe Shoes, w którym udział wzięli najlepsi absolwenci szkół baletowych z całego świata. W piątek, w pierwszym etapie konkursu, na platformie streamingowej można było podziwiać młodych tancerzy w wariacjach z najsłynniejszych spektakli baletowych takich jak: Giselle, Bajadera, Esmeralda i pas de deux z baletu Korsarz, czy Don Kichot. Tego dnia, uczestnicy prezentowali również swoje wykonania tańca współczesnego, które prezentowały ich kreatywność, muzykalność i niecodzienną wrażliwość artystyczną. W sobotę przyszedł czas na drugi etap i układy dowolne, dzięki którym widzowie mogli poznać bliżej osobowość sceniczną startujących oraz zobaczyć, w jaki sposób interpretują taniec i co nim wyrażają. Ich występy były imponujące, a poziom niezwykle wysoki. 
- Jurorzy konkursu Golden Pointe Shoes mieli w tym roku wyjątkowo trudne zadanie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, dzięki czemu oglądaliśmy naprawdę wspaniałe prezentacje tańca zarówno klasycznego, jak i współczesnego. Niezwykle cieszy mnie fakt, że mogliśmy poczuć emocje uczestników, podziwiać estetykę ich wykonań, dostrzec trud włożony w przygotowania, mimo, iż nie mogliśmy spotkać się z nimi osobiście- mówi przewodnicząca Jury, prof. UMFC Beata Książkiewicz.
Podczas dwóch dni konkursowych Jury oceniało wykonania uczestników, uwzględniając takie cechy jak: forma stylu i charakter ruchu, technika, elegancja, linia ciała, wyraz, muzykalność oraz artystyczną osobowość.
Wielogodzinne obrady Jury - choreografów, tancerzy i pedagogów międzynarodowego formatu – wyłoniły zwycięzcę. Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 zdobył absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, Kasper Górczak. Młody tancerz zachwycił popisowym wykonaniem pas de deux z baletu Don Kichot w towarzystwie partnerki Nikoli Dworeckiej, wariacji męskiej z baletu Sylfida i stworzoną przez siebie choreografią pt. „Blind”. W czasie konkursu swój głos mogła też zabrać publiczność. Widzowie, oglądając występy, oddawali głos na kandydata do nagrody Laureata Publiczności.  W tym roku, publiczność zachwyciły historie (m.in. wariacja Umierającego Łabędzia) opowiedziane językiem tańca w wykonaniu Julii Ciesielskiej z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. 
 
 
Młodzi tancerze otrzymali nie tylko tytuły, ale także cenne nagrody pieniężne. Wśród wygranych znaleźli się reprezentacji Polski Japonii i USA. -Dziękujemy szkołom i uczestnikom za udział w tej międzynarodowej rywalizacji. Życzymy wszystkim powodzenia w dalszej karierze zawodowej. Ogromne słowa uznania kieruję do Fundacji Balet i jej Prezes Marii Andrzejewskiej, która od 30 lat jako pomysłodawca i organizator wspiera młode talenty i propaguje sztukę baletu w Polsce i za granicą. Dziękujemy również partnerom, bez których konkurs nie mógłby się odbyć- mówi przewodnicząca Jury, prof. UMFC Beata Książkiewicz. 
Całościowe wyniki konkursu
Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 - 5.000 euro - KASPER GÓRCZAK, Ogólnokształcąca Szkoła 
Baletowa w Warszawie.
4 miejsce Golden Pointe shoes 2021 - 500 euro – JULIA CIESIELSKA, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku,
3 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 - 500 euro – CHASE VINING, Master Ballet Academy, (Arizona, USA)
2 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 – 1.000 euro – HARUKA TONOOKA, Architanz Training Program, (Tokio, Japonia), 
1 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 – 2.000 euro – ANNA SHMATCHENKO, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku, 
Wyróżnienia: NIKOLA DWORECKA, ALAN POLAŃSKI z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz
ARTEM RYBALCHENKO z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.
 
 
Źródło: brancy.pl