To już ostatnie spotkanie z Aleksandrą Szwedo w ramach cyklu FOTOSTORIE. Tematem wykładu będzie Gruzja – kraj o głębokich tradycjach kulturowych, zanurzony w wielowiekowych napięciach geopolitycznych, zawieszony między Wschodem a Zachodem, w którym fotografia dokumentalna zyskała niezwykłą siłę wyrazu. Od początku XX wieku aż po współczesność, aparat fotograficzny stawał się w tym regionie narzędziem opowiadania historii i budowania tożsamości.
Ważną rolę w tej historii odegrały kobiety. Już podczas I wojny światowej Nino Jorjadze, pierwsza gruzińska fotografka, dokumentowała działania frontowe jako ochotniczka Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Jej zdjęcia, wykonane między 1914 a 1918 rokiem, to jedno z pierwszych kobiecych spojrzeń w historii fotografii wojennej.
Współcześnie kobiece spojrzenie w gruzińskiej fotografii kontynuuje Natela Grigalashvili – jedna z najbardziej wyrazistych autorek swojego pokolenia. Od lat dokumentuje życie w górskich, oddalonych od centrum regionach kraju. Z aparatem przemierza peryferie, zamieszkuje wśród lokalnych społeczności, buduje relacje oparte na zaufaniu i bliskości. Jej cykle to intymne, głęboko humanistyczne portrety codzienności – pełne czułości opowieści o zanikających tradycjach, samotności i sile ludzi, zwłaszcza kobiet.
Podczas wykładu przyjrzymy się, jak fotografia w Gruzji staje się przestrzenią opowieści – osobistych i zbiorowych – oraz w jaki sposób funkcjonuje jako narzędzie kulturowego przetrwania i społecznego komentarza.
PROWADZENIE:
Aleksandra Szwedo – historyczka sztuki, kuratorka i badaczka fotografii, specjalizująca się w historii kobiet w tej dziedzinie oraz alternatywnych narracjach fotograficznych. Autorka cykli wykładowych „One. Historie fotografek” oraz „Photo Brut. Fotografia na krawędzi”. Jako adiunktka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, bada zmiany w postrzeganiu fotografii, od dokumentacyjnego medium po narzędzie feministycznej ekspresji, szczególnie w kontekście selfie feminizmu. Jej badania i działalność kuratorska mają na celu odkrywanie i promowanie twórczości kobiet, które w historii fotografii zostały marginalizowane lub ignorowane.
Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Rzeźba „Roślina” stanie na dziedzińcu Ratusza!

Konkurs na dyrektora Muzeum Ziemi Lubartowskiej

ZŁOTA PŁYTA DLA BIG CYCA

Summer Jazz Festival wypełni muzyką Kraków

Przesłuchania do Chóru Chłopięcego NFM i Chóru Dziewczęcego NFM

„Skóra” to rasowy thriller...

MLECZE

Alicja Węgorzewska-Whiskerd

Jubileusz NFM Filharmonii Wrocławskiej

Przez sztukę do Boga na targach Sacroexpo.

Międzynarodowy Festiwal VI NOC CHÓRÓW w Rudzie Śląskie
