z radością informujemy, że 13 września 2024 roku premierę będzie miał nowy album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka – monograficzna płyta poświęcona twórczości Mikołaja Dyleckiego.
Praca nad przygotowaniem tej płyty rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z muzyką Mikołaja Dyleckiego – fragmenty jego Liturgii Rekwialnejwykonywaliśmy z Wrocław Baroque Ensemble w Kijowie. Wówczas wywarły na mnie duże wrażenie, co wraz z późniejszą pracą nad dziełami tego twórcy i kolejnymi koncertami umacniało we mnie poczucie, że mam do czynienia z wyjątkowym repertuarem. W twórczości Dyleckiego dochodzi bowiem do fascynującego spotkania Wschodu z Zachodem – język, liturgia i melodyka Kościoła wschodniego współgrają z zachodnimi technikami kompozytorskimi i stylami muzycznymi. Widoczne są wyraźne inspiracje polichóralnym stylem weneckim i stile concertato, często odcinki tutti przeplatają się z fragmentami figuracyjnymi w obsadzie solowej. Można dostrzec także elementy retoryki muzycznej.
Czerwcowy kalejdoskop atrakcji w Muzeum Śląskim!
VII NOC CHÓRÓW
Bez trzymanki. Jak rower zmienia Warszawę.
X edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „World Song”
Głos taty, historia i mózg, który się rozwija.
Magdalena Zarychta w Nowym Jorku
Koncertowa premiera opery Matki Chersonia Maxima Kolomiietsa wg libretta George’a Branta
MIECZYSŁAW KOSZ „Kołysanka z filmu ‘Dziecko Rosemary’”
Sarni Stok odsłania nowe beskidzkie murale. W programie kultura gór i warsztaty z przewodnikiem
Czytanie rozwija mózg – ruszyła tegoroczna odsłona kampanii: #TataTeżCzyta2026
Nowy sezon artystyczny 2026/2027 w Operze Narodowej