Muzeum Śląskie prezentuje Mieczysława Pragnącego
Muzeum Śląskie w Katowicach jako pierwsza instytucja w Polsce zaprezentuje szeroki przekrój twórczości Mieczysława Pragnącego, jednego z najbardziej intrygujących, a zarazem prawie nieznanych artystów polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Wystawa czasowa „Pragnący jeszcze bardziej” zostanie otwarta 27 listopada 2025 roku i potrwa do 17 maja 2026 roku.
Ekspozycja jest wynikiem odkrycia dokonanego prawie 25 lat temu w Miławczycach, kiedy w trakcie porządkowania rodzinnego domu Pragnących odnaleziono zbiór dokumentów, zdjęć, szklanych klisz, zeszytów z wierszami oraz, co najważniejsze, rysunków i kolaży. Prace Mieczysława Pragnącego trafiły do zbiorów Muzeum Śląskiego, które jako jedyna instytucja w Polsce przechowuje jego dzieła. Teraz będą po raz pierwszy prezentowane na wystawie w całości poświęconej artyście.


Pragnienie tworzenia
Mieczysław Pragnący nie jest szerzej znany jako malarz czy rysownik – swoje artystyczne projekty realizował w zaciszu czterech ścian. Najbardziej kojarzony jest jako fotograf, a inne obszary jego działalności pozostawały dotychczas w cieniu. Prace autora są świadectwem żarliwej potrzeby twórczej oraz pewności siebie, potwierdzonej nawet analizą krakowskiego grafologa, który określił go jako osobę o „bujnej fantazji, polocie i umyśle wszechstronnym”. Twórczość Pragnącego zdaje się dobrze odzwierciedlać tę opinię, a różnorodność tematyczna i techniczna świadczyć może o wyjątkowości charakteru twórcy.
Wystawa prezentuje zróżnicowany warsztat artysty, który tworzył dzieła o zaskakująco szerokiej tematyce – znajdziemy wśród nich wizerunki roślin i zwierząt, treści religijne, ale też śmiałe ilustracje erotyczne. Jego kolaże, tworzone z fragmentów przedmiotów codziennego użytku i noszące cechy wotywnych gablot, rysunki i prace malarskie, często opatrzone osobistą pieczątką, stoją w opozycji do tradycyjnych wyobrażeń o twórczości mieszkańców wsi.
„Mieczysław Pragnący wychodzi poza ramy ludowości, dlatego jego dzieła są fascynującym odkryciem z zakresu twórczości intuicyjnej” – komentuje Magdalena Łuków vel Broniszewska, kuratorka wystawy.
„Pragnący jeszcze bardziej. Twórczość nieprofesjonalna Mieczysława Pragnącego”
27 listopada 2025 r. – 17 maja 2026 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / przestrzeń wystaw czasowych na poziomie -2.
Kuratorka: Magdalena Łuków vel Broniszewska
Nadesłał: Mueum Śląskie
Rodzinna pasja i spełnione marzenie „Galanta opowieść o Łodzi” pomoże najmłodszym poznawać miasto
Czy AI może być artystą? Debata o roli sztucznej inteligencji w kulturze przybiera na sile
Festiwal Poznań VJU
Bezcenne pergaminy relacji polsko-krzyżackich znów w Warszawie - pierwszy raz od 84 lat dostępne dla wszystkich.
Teatr Kamienica PREMIERA "Żyj teraz!" Justyna Sieńczyłło
MAREK GLINKOWSKI FUGA
LETO & Art Warsaw Miodowa
Wystawa prac Andrzeja Dudzińskiego w Galerii Opera
„Szklany Zamek Żeromskiego”
SPOTKANIE AUTORSKIE Z BŁAŻEJEM AUGUSTYNEM
NOWY PROJEKT GALERII FOTO-GEN I KINOMANUAL W PRADZE