OP_TALKS | Lalki jako powracające medium artystyczne: spotkanie i oprowadzanie z Aleksandrą Błach
OP_TALKS | Lalki jako powracające medium artystyczne: spotkanie i oprowadzanie z Aleksandrą Błach
5 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Rób to, czego sobie życzysz”, podsumowującej piątą edycję programu mentorskiego OP_YOUNG. Podczas spotkania jedna z nagrodzonych artystek, Aleksandra Błach, opowie o swojej praktyce twórczej, przybliżając genezę unikatowej formy artystycznej, jaką są lalki BJD (ball-jointed dolls), techniki wykorzystywane w ich tworzeniu oraz własne inspiracje, które pozwalają spojrzeć na lalki jako medium narracyjne i rzeźbiarskie, osadzone zarówno w osobistym, jak i szerszym kulturowym, artystycznym i historycznym kontekście.
W ramach prezentacji przedstawione zostaną sylwetki artystów i artystek, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju lalek jako medium artystycznego, kształtując i poszerzając granice tej dziedziny – wśród nich Simon Yotsuya, pionier w obszarze lalek BJD, łączący surrealizm z teatralną ekspresją; Riina Kurosawa, tworząca na styku sztuki lalkarskiej i tradycyjnych japońskich technik, takich jak kintsugi; oraz Hiroko Igeta, eksplorująca osobiste narracje i symbolikę poprzez subtelne formy rzeźbiarskie.
Następnie zaprosimy uczestników na oprowadzanie autorskie po wystawie. Będzie to okazja do zobaczenia z bliska prezentowanych prac oraz poznania technicznych i konceptualnych aspektów ich powstawania. Aleksandra Błach opowie o roli lalek w kontekście zagadnień efemeryczności, tożsamości i relacji emocjonalnych.
Aleksandra Błach (ur. 1997, Malbork), artystka wizualna pracująca w obszarze rzeźby, rysunku, performansu oraz lalkarstwa. Realizuje swoje projekty w masie papierowej, żywicy oraz w gipsie. Tworząc swoje prace, eksploruje temat cielesności, samotności oraz kruchości ludzkiej psychiki. Absolwentka Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2024 roku obroniła dyplom w III Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej. Wyróżniona w programie OP_YOUNG 2024. Laureatka konkursu Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław Sztuka Przejścia ’24 w dziedzinie rzeźby. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
◾ Kiedy: 05.06.2025, godz. 18:00
◾ Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
◾ Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: http://bit.ly/3GYBZaT
◾ Język: polski
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Rób to, czego sobie życzysz” , podsumowującej piątą edycję programu mentorskiego OP_YOUNG.
05.06..2025, godz. 18:00
Czas trwania wystawy:
10.04-30.06.2025
Kuratorka:
Paulina Brelińska-Garsztka
Galeria OP ENHEIM
Pl. Solny 4 | 50–060 Wrocław
Projekt dofinansowano
z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas: GENTZ
Mecenas Honorowy: WOMAK
Partnerzy: KEIM, OPEN Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
Patroni medialni: Charaktery, Contemporary LYNX, SZUM, Radio LUZ, Pismo Artystyczne Format, NN6T

JULIA WORONOWICZ WEŁNOGŁOWE

„Tango. Ostatnia Gra”

Reakcja Słowiańska

„Pokoju” Szczepana Twardocha

Wrocław dołącza do elitarnego grona

Dinozaury. Ciągle żywe?

Przerwa w podróży

„Amoria” – prapremiera spektaklu już w piątek!

Cała kolekcja „m jak malarstwo” przekazana Muzeum Narodowemu w Gdańsku.

Wakacyjne warsztaty w Teatrze BARAKAH

W pierwszy weekend wakacji startuje festiwal Biennale Gliwice
