Przez sztukę do Boga na targach Sacroexpo. Medale Per Artem Ad Deum przyznane
Duch sztuki towarzyszy kieleckim targom Sacroexpo już od ponad 26 lat. To przestrzeń, która łączy duchowość z twórczością, tradycję z nowoczesnością, a człowieka - z jego najgłębszymi pytaniami. To miejsce wyjątkowych spotkań: z rzemiosłem sakralnym, z artystami i twórcami, z ideami, które wykraczają poza materialny wymiar rzeczywistości. Targom od 20 lat towarzyszy medal Per Artem Ad Deum. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia zostali: krakowski poeta Adam Ziemianin oraz kieleckie Wydawnictwo Jedność.
Od 20 lat częścią targów jest Medal Per Artem ad Deum, czyli „Przez sztukę do Boga - wyjątkowe wyróżnienie, które od 2005 roku trafia do artystów, twórców i instytucji, dzięki którym sztuka staje się drogą do tego, co najistotniejsze: do sacrum, do duchowości, do Boga. Jak szeroka i różnorodna może być ta droga, pokazują dotychczasowi laureaci - 33 wybitne nazwiska i instytucje, które na trwałe zapisały się w historii tej nagrody. To m.in. Krzysztof Penderecki, który uczył, że muzyka może być modlitwą, Ennio Morricone, którego kompozycje niosły sacrum nawet w kinie, Tomáš Halík, filozof otwierający drzwi do dialogu, profesor Leszek Mądzik, który posiadał niezwykłą umiejętność wprowadzania widzów w sakralną przestrzeń życia i śmierci czy Wydawnictwo Herder niosące duchowe wartości poprzez słowo. Wśród nagrodzonych są tak znakomite nazwiska jak Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi czy Giuseppe Tornatore. Laureaci - światowej sławy twórcy - tworzą grono, które nadało Medalowi Per Artem ad Deum wyjątkowy wymiar. Nie tylko w kontekście sacrum, lecz także jako narzędzie dialogu ekumenicznego i międzykulturowego.
- Nie jest to tylko nagroda za artystyczną doskonałość - to wyróżnienie honorujące tych, którzy przez sztukę przyczyniają się do rozwoju kultury i duchowości współczesnego człowieka. Idea Per Artem ad Deum stała się jedną z najważniejszych nagród w tej dziedzinie - mówi dr Andrzej Mochoń prezes Targów Kielce.
Do 2022 roku medal przyznawany był przez Papieską Radę ds. Kultury, a dziś patronuje mu watykańska Dykasteria ds. Kultury i Edukacji. Tegorocznymi laureatami zostali znakomity krakowski poeta Adam Ziemianin oraz kieleckie Wydawnictwo Jedność. Medale wręczono w trakcie uroczystej gali, pierwszego dnia Wystawy Sacroexpo, 2 czerwca w Targach Kielce. Uzupełnieniem gali był koncert zespołu „U Studni”, grupy muzycznej z gatunku poezji śpiewanej, teksty do utworów którego napisał Adam Ziemianin.
- Rok po święceniach, w 1990 roku zostałem powołany do pracy w Wydawnictwie. Jedynym majątkiem drukarskim którym wtedy dysponowaliśmy to był powielacz wyciągnięty z piwnicy. Udało mi się spotkać na swojej drodze ludzi, z którymi może nas spotkać coś wielkiego i ważnego. Ci, którzy ze mną tą drogą szli - dostają dzisiaj bardzo ważne przesłanie, że to jest Per Artem - przez sztukę. W tym zacnym gronie dotychczasowych laureatów - wybitnych twórców, nagroda dla Wydawnictwa jest czymś wyjątkowym. Nasza praca i książki dzięki nagrodzie Per Artem Ad Deum stają się sztuką - sztuką drukarską. Ze wszystkimi, do których ta nagroda należy udało nam się stworzyć sztukę poprzez publikację książek, które stają się w dzisiejszych czasach coraz ważniejsze - mówił ks. Leszek Skorupa, Dyrektor Wydawnictwa Jedność.
Poeta Adam Ziemianin w swojej wypowiedzi nawiązywał do dzieciństwa, do Muszyny. Podkreślił jakie znaczenie ma dla niego otrzymanie medalu.
- Ojczyzną poety jest dzieciństwo, a matecznikiem tego dzieciństwa jest miejsce, gdzie to dzieciństwo spędzał. Ja swoje spędziłem w Muszynie, miejscu stworzonym do poezji. Tam uczyłem się wrażliwości i odkrywałem świat. Podczas wypraw w góry muszyńskie odbyłem piękne rozmowy z Najwyższym. Tam w jakimś sensie metaforycznym spotkałem się z Bogiem. Dzięki temu, że miałem pokorę wobec sztuki, wobec Boga, wobec Najwyższego, zdarzało mi się zapisywać wszystko, jakbym rozmawiał z przyjacielem. To wyróżnienie jest dla mnie wyjątkowe, zważywszy także na wydanie tomiku „To Tu To Tam” wspólnie z Wydawnictwem Jedność. To przeżycie i wzniosłe chwile są pomnikowym uwieńczeniem tego, co dotychczas robiłem - podkreślał poeta Adam Ziemianin.
Wspólnym projektem Targów Kielce i obu laureatów: Wydawnictwa Jedność oraz Adama Ziemianina jest tomik „To Tu To Tam” z wierszami i rysunkami krakowskiego poety.
Wystawa Sacroexpo, największe w Europie targi branży sakralnej, doskonale sprzyja idei dialogu - ukazując najnowsze trendy we współczesnym rzemiośle sakralnym, a także otwierając przestrzeń do spotkania, wymiany i refleksji. Tegoroczna edycja przyciągnęła do Targów Kielce niemal 200 wystawców z 10 krajów. Szczególne miejsce zajmuje Strefa Sztuki od Art in House, gdzie prezentowano obrazy, rzeźby i ikony z nowoczesną sztuką sakralną autorstwa współczesnych twórców, takich jak Borys Fiodorowicz, Piotr Barszczowski, Sylwia Perczak czy Aleksander Grzybek. Goście targów mogli odwiedzić wystawę „Sztuka świadectwem Pielgrzymów Nadziei” z dziełami Pracowni Drapikowski Studio, a także wystawę Madonn Papieskich „Regina Poloniae”, na której zgromadzono obrazy madonn koronowanych na prawie papieskim. Miejscem wyciszenia i duchowej refleksji jest w trakcie targów oratorium ikonograficzne organizowane przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54.
Targi Sacroexpo są miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a sztuka otwiera dialog pomiędzy artystami, duchowieństwem i wiernymi. To właśnie w duchu sztuki i piękna Wystawa Sacroexpo buduje niepowtarzalną atmosferę, czyniąc z targów coś znacznie więcej niż zwykłe wydarzenie branżowe.
Żródło Targi Kielce S.A. M.Sitarska

Rzeźba „Roślina” stanie na dziedzińcu Ratusza!

Konkurs na dyrektora Muzeum Ziemi Lubartowskiej

ZŁOTA PŁYTA DLA BIG CYCA

Summer Jazz Festival wypełni muzyką Kraków

Przesłuchania do Chóru Chłopięcego NFM i Chóru Dziewczęcego NFM

„Skóra” to rasowy thriller...

MLECZE

Alicja Węgorzewska-Whiskerd

Jubileusz NFM Filharmonii Wrocławskiej

Międzynarodowy Festiwal VI NOC CHÓRÓW w Rudzie Śląskie

Kimo „Bawełniana Torba Statement”
